جروزالم‌ پست: حمله به ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران خسارات سنگینی وارد کرد

ایران مدعی خنثی شدن «تلاش‌های خرابکارانه» این عملیات شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، گزارش داد که عملیات «خرابکاری» در یکی از سایت‌های هسته‌ای ایران در بامداد روز چهارشنبه 2 تیر، خسارات سنگینی در پی داشته و به کارخانه تولید قطعات سانتریفیوژها آسیب جدی وارد شده است.

«جروزالم‌ پست»، شامگاه چهارشنبه 2 تیر، نوشته است که به اسنادی دست یافته که وضعیتی خلاف ادعای مقامات ایران در رابطه با عملیات روز گذشته در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران را نشان می‌دهد.

این رسانه تاکید کرد که نمی‌تواند به طور مستقل اسناد مرتبط با این عملیات را تایید کند.

وبگاه «نور نیوز» نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، صبح روز گذشته، مدعی خنثی شدن «تلاش‌های خرابکارانه» در ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در اطراف کرج شد.

بنا به ادعای نور نیوز، این عملیات هیچگونه خسارت مالی و جانی به‌دنبال نداشت. این خبرگزاری در این باره نوشت: «با توجه به تمهدیدات پیش‌بینی شده در خصوص حفاظت از اماکن متعلق به سازمان انرژی اتمی، اقدام بامداد امروز پیش از آن که صدمه‌ای به ساختمان وارد کند، خنثی شد و خرابکاران در پیگیری برنامه خود با شکست روبرو شدند.»

نور نیوز تاکید کرد که «چگونگی این رخداد و همچنین شناسایی عوامل آن از سوی مراجع مسئول در دست بررسی و پیگیری» است.

همزمان، در حادثه‌ای دیگر، خبرگزاری «ایلنا»، از یک حمله پهپادی به «مجموعه دارویی برکت»، زیر مجموعه ستاد اجرایی «فرمان امام» در کردان کرج خبر داد که این خبر از سوی مقامات ایران تایید نشد و این خبرگزاری خبر را از وب‌گاه خود حذف کرد.

فاطمه مهدیانی، سردبیر «ایلنا» در توییتی نوشت: «در پی تماس یک نهاد امنیتی خبر از خروجی ایلنا حذف شد چرا که اعلام کردند هدف ساختمان انرژی اتمی بود که در کنار شرکت دارویی برکت قرار داشت.»

او افزود: «در خبر ایلنا ذکر شده بود که حمله به برکت ناموفق بوده و نقطه مجاور این مجموعه، هدف حمله قرار گرفته که هیچ آسیبی به دنبال نداشته است.»

از سوی دیگر، روزنامه «نیویورک تایمز» روز گذشته به نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت که ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفته است.

بنا بر این گزارش، این تاسیسات در بین فهرست اهداف پیشنهادی اسرائیل برای حمله بود که اوایل سال 2020 به دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا ارائه شده بود.

یک منبع آگاه در خصوص این حمله به «نیویورک تایمز» گفته، به نظر می‌رسد این پهپاد از داخل ایران، و از مکانی نه چندان دور از ساختمان سازمان انرژی اتمی، برخواسته و به این ساختمان اصابت کرده است.

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها روی میز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم