آیا ترامپ می‌تواند به عرصه سیاست بازگردد؟

گراهام: تلاش برای ترسیم آینده حزب بدون ترامپ غیرممکن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حضور پررنگ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در دیدارها، نشست‌های رسمی و غیررسمی حزب‌جمهوری‌خواه به گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال نامزدی او در انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 دامن زده است.

Advertisement

بر این اساس، لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه از کارولینای جنوبی در گفت‌وگو با «نشنال اینترنست» اظهار داشت: «تردیدی نیست که مولفه‌های اصلی حزب جمهوری‌خواه را کماکان مواضع دونالد ترامپ تعیین می‌کند، اما آینده حزب باید بر جنبشی مبتنی باشد که فراتر از محوریت یک فرد می‌رود.»

گراهام که خود رابطه‌ای پیچیده با ترامپ داشته، در آستانه انتخابات 2016 یکی از تندترین منتقدان او محسوب می‌شد، اما پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری، با وی رابطه کاری نزدیکی برقرار کرد.

او در جریان درگیری‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر، بعد از آنکه جمعیت خشمگین در 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره حمله کرد، طی سخنانی تند خطاب به رئیس جمهوری سابق گفت که این قضیه «میراث ترامپ» را لکه‌دار کرد. با این وجود، دو عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه پس از آن واقعه از در آشتی درآمده‌اند.

این سناتور جمهوری‌خواه، در گفتگو با «نشنال اینترنست» اذعان کرد که ترامپ هنوز قدرتمندترین و جهت‌سازترین شخصیت حزب جمهوری‌خواه است. به گفته وی، اگر ترامپ فردا بخواهد حزب را ترک کند، نیمی از حزب به‌دنبال او خواهد رفت. بنابراین، تلاش برای ترسیم آینده حزب بدون ترامپ غیرممکن است.

او گفت: «همیشه وقتی با ترامپ صحبت می‌کنم، به او گوشزد می‌کنم که اگر جمهوری‌خواهان سال آینده [در انتخابات کنگره] شکست بخورند، شورش کاپیتول احتمالاً آگهی ترحیم ترامپ در عالم سیاست خواهد بود، و حزب باید به درون‌جویی درباره دلایل شکست خود بپردازد. ولی اگر مردم ببینند که ترامپ به جمهوری‌خواهان کمک کرده تا کنگره و سنا را پس بگیرند، هیچ کس او را شماتت نخواهد کرد.»

گراهام در پایان نتیجه گرفت که جمهوری‌خواهان باید بتوانند رای زنان شهری تحصیل‌کرده که به‌خاطر رفتار لات‌مآبانه ترامپ از حزب فراری شدند را به دست آورند؛ و برای جلب رای اقلیت‌ها، نامزدهایی را به صحنه بیاورند که با روح آمریکا [در باب خوش داشتن مهاجران] همخوانی بیشتری دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم