آمریکا ادعای واعظی درباره «توافق بر سر رفع تحریم‌ها» را رد کرد

واعظی گفته بود بر لغو تحریم‌های اعمالی علیه خامنه‌ای و‌ بیت او توافق شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا با رد ادعای محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی، تاکید کرد هنوز درباره لغو تحریم‌ها علیه مقامات و شرکت‌های ایرانی هیچ توافقی صورت نگرفته است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، شامگاه چهارشنبه 2 تیر، در واکنش به اظهارات واعظی، مبنی بر اینکه آمریکا پذیرفته کلیه تحریم‌های نفتی و کشتیرانی ایران را لغو کند به خبرگزاری «رویترز» گفت: «در گفت‌وگوهایی با این میزان از پیچیدگی، مذاکره‌کنندگان می‌کوشند پیش‌نویس‌هایی را تهیه کنند که مسائل اصلی را در بر می‌گیرد، اما دوباره تاکید می‌کنم تا زمانی‌که درباره همه چیز موافقت نشود، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.»

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: «مذاکرات وین خیلی پیشرفت کرده است. بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود.»

به گفته واعظی، حدود 1040 تحریم مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، طبق این توافق برداشته خواهد شد و در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت خامنه‌ای هم توافق شده برداشته شود.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، چهارشنبه در یک کنفرانس مشترک خبری با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ضمن اشاره به وجود «موانع کلیدی» در مذاکرات وین، گفت: «ما پیشرفت‌هایی داشته‌ایم، اما هنوز موانعی وجود دارند.»

فرانک ریستر٬ وزیر تجارت فرانسه هم چهارشنبه هشدار داد که «فرصت برای توافق برای احیای برجام به سرعت رو به اتمام است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، آبان سال 98، 9 شخص حقیقی مرتبط با رهبر جمهوری اسلامی ایران، و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح را تحریم کرد.

مجتبی خامنه‌ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی، محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‌ای، وحید حقانیان معاون «امور ویژه» بیت، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل خامنه‌ای و غلامعلی حداد عادل مشاور رهبر جمهوری اسلامی در این فهرست از تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

مقامات جمهوری اسلامی بارها از رسیدن به توافق‌هایی برای رفع تحریم‌ها خبر داده‌اند. پیشتر حسن روحانی مدعی شد که در جریان مذاکرات هسته‌ای وین بخش‌های اصلی تحریم‌ها برداشته شده و ایران تنها منتظر توافق کامل برای لغو عملی آنها است.

تاکنون شش دور از مذاکرات اتمی وین انجام شده و قرار است در چند روز آینده دور هفتم این مذاکرات پیگیری شود.

خامنه‌ای، لغو راستی‌آزمایی شده همه تحریم‌ها را پیش شرط بازگشت ایران به تعهدات برجامی عنوان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید