.
.
.

سناتورهای آمریکایی در واکنش به پیروزی رئیسی: از معامله با ایران صرف‌نظر کنید

گراهام: اگر به برجام برگردید، مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه راه خواهید انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه رسانه‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که ابراهیم رئیسی، کاندیدای تندروی نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، در ایران به ریاست‌جمهوری رسیده است، جمعی از سیاستمداران آمریکایی واکنش‌های تندی به این قضیه نشان داده و از دولت جو بایدن خواستند از معامله با رژیم ایران صرف‌نظر کند.

لیندزی گراهام، سناتور برجسته ایالت کارولینای جنوبی، در واکنش به رئیس‌جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران، دولت بایدن را به خاطر تلاش برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» مورد انتقاد شدید قرار داد.

به گزارش «نیویورک پست»، گراهام طی مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» گفت: «در ایران هیچ میانه‌رویی وجود ندارد که انتخاب بشود. آیت‌الله [خامنه‌ای] یک نازی مذهبی است که بر ایران حکمرانی می‌کند. متعصبان مذهبی بر ایران حکمرانی می‌کنند. من نمی دانم چرا دنیا می‌خواهد به بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان اجازه غنی‌سازی گسترده بدهد.»

گراهام پیش‌بینی کرد که در صورت احیای برجام، در خاورمیانه مسابقه تسلیحاتی درگرفته و احتمالاً آتش جنگ شعله‌ور شود. او گفت: «بازگشت به توافق با آیت‌الله و هوادارانش دیوانگی است. اسرائیلی‌ها از همه طیف‌های سیاسی از این کار متنفرند، و عرب‌ها از آن هراس دارند. [احیای برجام] آنها را مجبور به شرکت در مسابقه تسلیحات هسته‌ای خواهد کرد.»

او تاکید کرد: «اگر به این معامله با ایرانیان برگردید، مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه راه خواهید انداخت و اسرائیل را در گوشه رینگ قرار خواهید داد به‌طوری که مجبور به استفاده از نیروی نظامی شود.»

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه آرکانزاس، نیز در حساب توییتر خود نوشت: «آیت‌الله‌ها در آخرین "انتخابات" خود یک قاتل زنجیره‌ای را به عنوان رئیس جمهوری انتخاب کرده‌اند. پرزیدنت بایدن به جای لغو تحریم‌های این تروریست‌های قاتل، باید از خواسته‌های مردم ایران برای پاسخگو کردن رژیم حمایت کند.»

نیکی هیلی، نماینده دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در سازمان ملل نیز در توییتر گفت: «انتخابات ایران قلابی است. برنده، عروسک خیمه‌شب‌بازی آیت‌الله‌هاست، و یک قاتل و ظالم. نتیجهٔ [انتخابات] چیستیِ رژیم ایران یا آنچه می‌خواهد را تغییر نمی‌دهد. این رژیمی دیکتاتوری است که حقوق بشر را نفی و زندگی بی‌گناهان را نابود می‌کند. ایران اصرار دارد که آمریکا و متحدان ما را تهدید کند. پاسخ پرزیدنت بایدن به رئیس‌جمهور شدن چنین فردی باید افزایش فشار بر ایران و حاکمان آن باشد.»

در همین راستا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت پیشین آمریکا، با سرزنش دولت بایدن به خاطر تلاش‌هایش برای احیای برجام با رژیمی که فردی مثل ابراهیم رئیسی را به ریاست‌جمهوری می‌رساند، به «نیوزمکس» گفت که دلیل اینکه دولت بایدن این همه تلاش می‌کند با ایران به توافقی دست یابد این است که آنها «وسواسی شبه‌مذهبی» برای به سرانجام رساندن کار باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا دارند.

به گزارش «نیوزویک»، بولتون گفت که رویکرد دولت بایدن در قبال جمهوری اسلامی بر این فرض استوار است که «اگر بتوانند آیت‌الله‌ها را آرام کنند و به آنها اطمینان بدهند که لازم نیست نگران تهدیدهای آمریکا و اسرائیل باشند، آن وقت می‌توانند مشکل هسته‌ای را حل کنند. اما اینکه این‌ها تصور می‌کنند بعد از معامله با ایران، خاورمیانه پر از صلح و صفا خواهد شد، تنها توهمی خطرناک است.»

به گزارش «نیویورک پست»، نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل که هفته پیش جایگزین بنیامین نتانیاهو شد، نیز در جریان یک گفت‌وگوی تلویزیونی در روز یکشنبه 20 ژوئن 2021 گفته بود که رئیس‌جمهور شدن ابراهیم رئیسی، زیردست خامنه‌ای، «رژیم جلادان خونریز» را سر کار خواهد آورد.

بنت گفت: «رئیس‌جمهور شدن رئیسی آخرین فرصت برای قدرت‌های جهانی است که قبل از بازگشت به توافق هسته‌ای به خود بیایند و ببینند با چه کسی معامله می‌کنند.» وی افزود: «رژیم جلادان خونریز هرگز نباید به سلاح‌های کشتار جمعی دست پیدا کند. موضع اسرائیل در این باره تغییرناپذیر است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم