.
.
.

پنتاگون: ایران بار دیگر موفق به پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر نشد

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند تهران به زودی ماهواره دیگری پرتاب خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های آمریکایی، با استناد به تصاویر ماهواره‌ای وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، از تلاش ناموفق ایران در دوازدهم ماه ژوئن جاری، برای فرستادن یک موشک ماهواره‌بر به مدار زمین خبر دادند.

خبرگزاری «سی.ان.ان»، روز چهارشنبه 23 ژوئن، به نقل از مقامات پنتاگون نوشت: «ایران قرار است به زودی ماهواره جدیدی را پس از یک تلاش ناموفق، که ظاهرا در اواسط ماه ژوئن انجام شده به فضا پرتاب کند.»

این اولین باری نیست که ایران در تلاش برای پرتاب ماهواره به فضا ناکام می‌ماند. در فوریه سال گذشته نیز تهران موفق نشد ماهواره خود را به مدار مشخصی در فضا برساند.

یوریا اورلند، سخنگوی پنتاگون، به «سی‌ان‌ان» گفت: «فرماندهی فضایی آمریکا از تلاش ناکام برای پرتاب راکت ایران که در ساعات اولیه 12 ژوئن رخ داد با خبر است.»

در آن زمان، رسانه‌های رسمی ایران به نقل از احمد حسینی، سخنگوی وزارت دفاع ایران گفتند که ماهواره سرعت لازم برای ورود به مدار را نداشته است.

به گفته برخی مقامات آمریکایی به نظر می‌رسد، روسیه در حال آماده سازی برای فروش یک سیستم ماهواره‌ای پیشرفته به ایران باشد که به این کشور توانایی بی‌سابقه‌ای برای ردیابی اهداف نظامی بالقوه در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن را می‌دهد.

در همین حال، تصاویر ماهواره‌ای ارائه شده از سوی شرکت‌های «پلنت« و «مکسار» از افزایش و آمادگی فعالیت در پایانه فضایی (امام) خمینی در روزهای اخیر و احتمال تلاش ایران برای پرتاب ماهواره در آینده نزدیک خبر می‌دهد.

در تصاویری که تا تاریخ 20 ژوئن قابل مشاهده است، کانتینرهای سوخت، وسایل نقلیه پشتیبانی و یک سکوی متحرک پرتاب راکت دیده می‌شوند. به گفته کارشناسان موسسه امور بین الملل میدلبری در مونتری، که این عکس‌ها را تجزیه و تحلیل کرده‌اند این موارد نشانه‌های کلیدی از احتمال تلاش دیگر ایران برای پرتاب ماهواره در روزها یا هفته‌های آینده به شمار می‌آیند.

طبق گزارش‌ روز جمعه روزنامه «واشینگتن پست»، مسکو قرار است یک ماهواره از نوع «کنوپوس-وی» ساخت روسیه که به دوربین با کیفیت بالا مجهز است را به ایران تحویل دهد. این ابزار قابلیت جاسوسی ایران را به میزان قابل توجهی ارتقا داده و امکان نظارت مستمر بر تاسیسات استراتژیک مانند پایگاه های نظامی اسرائیل و پادگانهای عراقی که نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای ائتلاف در آن مستقر هستند را فراهم می‌کند.

در حالی که روسیه تلاش می‌کند ماهواره «کنوپوس-وی» را به‌عنوان ماهواره غیرنظامی معرفی کند، منابع آمریکایی می‌گویند، مقامات نظامی ایران در معامله خرید ماهواره از روسیه نقش مهمی داشته‌ و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران از سال 2018 سفرهای متعددی به روسیه داشته‌اند تا در مورد مفاد توافق‌نامه مذاکره کنند.

به گفته منابع آگاه، كارشناسان روسی بهار امسال برای كمک و آموزش ایرانی‌ها برای پرتاب ماهواره در یک تاسیسات نظامی تازه احداث شده در شمال كرج، به ایران سفر كرده‌اند.

پوتین فروش ماهواره را تکذیب کرد

ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، اما فروش ماهواره جاسوسی پیشرفته به ایران با هدف ردیابی اهداف نظامی در منطقه را تکذیب و اظهار بی‌اطلاعی کرد .

پوتین در مصاحبه اخیر خود با «ان‌بی‌سی» گفت: «چیزی در این خصوص نمی‌دانم و این گزارش کاملا بی‌اساس است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم