گفت‌وگوی وزرای خارجه سعودی و اتریش درباره دخالت‌های منطقه‌ای ایران

وزیر خارجه اتریش: سعودی نقشی اساسی در منطقه و فراتر از آن ایفا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی روز سه شنبه 22 ژوئن، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای اتریشی خود الکساندر شالنبرگ، ایران را مسئول فعالیت‌های هسته‌ای این کشور دانست و تأکید کرد که نقش آژانس انرژی هسته‌ای در پرونده هسته‌ای تهران بسیار مهم است.

وزیر خارجه سعودی با اشاره به بحران یمن گفت: «یک نقشه راهبری برای آتش‌بس در یمن ارائه کردیم. حوثی‌ها پیشنهاد آتش‌بس را رد کردند. آنها عامدانه اقدام به تنش‌زایی کرده و به مارب حمله کردند».

بن فرحان در ادمه گفت: «با طرف اتریشی درباره دخالت‌های ایران در منطقه گفت‌وگو کردیم و سعودی و اتریش دیدگاه مشترک در قبال دخالت‌های تهران در منطقه دارند».

او در رابطه با تغییر حکومت در اسرائیل گفت: «ما رابطه مستقیمی با اسرائیل نداریم و لذا تغییر دولت این کشور تاثیری روی روابط ما ندارد ولی امیدواریم که دولت جدید حضور فعالانه‌تری در زمینه صلح داشته باشد».

به گفته او سعودی به گفت‌وگوی ادیان اعتقاد دارد و برای برطرف کردن مشکلات و چالش‌های تغییرات آب و هوایی متعهد به همکاری با جامعه بین‌المللی است.

بن فرحان گفت:«ما با جامعه جهانی برای مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوایی همراهی می‌کنیم و در همین‌باره برنامه‌های متعددی از جمله ابتکارهای خاورمیانه سبز و سعودی سبز را آغاز کردیم».

او با اشاره به انتخابات در ایران، توضیح داد: «درباره انتخاب رئیس جمهوری جدید باید گفت که سیاست‌های این کشور از سوی رهبر تعیین می‌شود و ما باید بر اساس این واقعیت عمل کنیم».

از سوی دیگر الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش گفت، توافق برجام، توافق کاملی نیست ولی بهتر از هیچ چیز است.

وزیر خارجه اتریش افزود:«ما دوستانی در همه منطقه خلیج داریم و سعودی نقشی اساسی در منطقه و فراتر از آن ایفا می‌کند و در زمینه ثبات منطقه‌ای، نگاه مشترکی با سعودی داریم.»

او اظهار داشت:«ابتکار سعودی سبز یک گام بسیار مهم در زمینه مقابله با تغییرات آب و هوایی است».

شالنبرگ همچنین افزود: «حملات حوثی‌ها به سعودی غیرقابل قبول است و حوثی‌ها باید به میز مذاکرات بازگردند».

وزیر خارجه اتریش خواهان تحکیم روابط کشور متبوعش با کشورهای خلیج هستیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید