سناتورهای آمریکایی: سوخت فسیلی بلای جان دموکراسی است

ایران و روسیه از نفت و گاز برای تهدید همسایگان و تأمین بودجه تروریسم استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دو سناتور برجسته آمریکایی، با رویکردی منحصر به فرد که شرایط اقلیمی را با مسائل امنیتی پیوند می‌زند، خواستار توقف استفاده از سوخت‌های فسیلی و روی آوردن به منابع انرژی تجدیدپذیر برای مبارزه با دیکتاتوری و تروریسم در سراسر جهان شدند.

شلدون وایت‌هاوس، سناتور دموکرات از ایالت رود آیلند، و لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای جنوبی، در مقاله‌ای برای مجله «تایم» نوشتند: «ما دو نفر، یکی جمهوری‌خواه محافظه‌کار و دیگری دموکرات پیشرو هستیم که در بسیاری موارد با هم اختلاف نظر داریم. ولی روی یک مورد قویا هم‌نظر هستیم: سوق دادن جهان به سوی استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، کمک موثری به آمریکا در مقابله با فاسدترین و غیرقانونی‌ترین رژیم‌های جهان خواهد کرد.»

نفت و گاز برای تامین بودجه تروریسم

به گفته این دو سناتور، توسعه نفت و گاز اغلب با خودکامگی و فساد همراه بوده است. حکومت‌هایی مانند ایران و روسیه از نفت و گاز برای تهدید همسایگان و تأمین بودجه تروریسم استفاده کرده‌اند.

وایت‌هاوس و گراهام می‌گویند که ایران خطرناک‌ترین دشمن ایالات متحده در خاورمیانه است. حکومت ایران امروز بزرگترین کشور حامی تروریسم در سطح جهان و یک ناقض عمدهٔ حقوق بشر در داخل این کشور است. و این رژیم خود را از محل میلیاردها دلار درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز سر پا نگه داشته است.

به گفته سناتورها: «با محرومیت از درآمد سوخت‌های فسیلی، حکومت ایران انگیزه‌ای قوی برای مشارکت در اقتصاد جهانی به روش‌هایی خواهد داشت که آن را مجبور به کنار گذاشتن رفتارهای مخرب خود کند، و حتی امید این است که به جامعه ملل بپیوندد. در آن صورت خاورمیانه به مکانی امن تبدیل می‌شود.»

سناتورهای آمریکایی سپس روسیه را به عنوان خطرناکترین دشمن ایالات متحده در اروپا مثال می‌زنند، که منافع آمریکا را در سراسر جهان تهدید می‌کند. به گفته آنها، روسیه حامی اصلی استبداد، فساد، و منشاء اختلاف در اروپا است. ارتش روسیه اوکراین شرقی، شبه جزیره کریمه، و مناطقی از جمهوری گرجستان را اشغال کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، با اتکا به اهرم نفت و گاز، مدام بر همسایگان غربی روسیه فشار وارد می‌آورد. به گفته گراهام و وایت‌هاوس، چنانکه همکار فقید ما سناتور مک‌کین زمانی گفت: «روسیه پمپ بنزینی است که یک گروه مافیایی آن را اداره می‌کند.»

سناتورها نتیجه می‌گیرند که اگر بنزین این پمپ بنزین تمام شود، گانگسترها سرمایه اداره مافیای خود را از دست خواهند داد، و در نتیجه اروپا به مکانی امن تبدیل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم