رویترز: ایران 200 میلیون بشکه نفت آماده صادرات دارد

«نفت ذخیره شده ایران می‌تواند در صورت احیای برجام، به سرعت وارد بازار شود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز، در گزارشی اعلام کرد که بالغ بر دویست میلیون بشکه نفت ایران برای صادرات آماده است تا به محض لغو تحریم‌های آمریکا به بازارهای جهانی عرضه شود.

بر اساس این گزارش، از این میزان، نزدیک به 78 میلیون بشکه در نفتکش‌هایی که عمدتا در آب‌های آسیایی حرکت می‌کنند، ذخیره شده است.

این حجم از ذخیره نفت می‌تواند منجر به افزایش یک میلیون بشکه‌ای صادرات روزانه برای مدت شش ماه شود که یک درصد عرضه جهانی نفت را تشکیل می‌دهد. نفت ذخیره شده ایران می‌تواند در صورت توافق احتمال این کشور و قدرت‌های غربی بر سر برجام، به سرعت وارد بازار شود.

با بازگشت تدریجی اقتصاد جهانی به شرایط پیشا کرونا، عرضه ناگهانی نفت ایران در صورت رفع تحریم‌های ایالات متحده می‌تواند منجر به شوک در بازار جهانی نفت شود، اما کارشناسان معتقدند مادامی که تقاضای نفت در آمریکای شمالی و اروپا وجود دارد، بازگشت ایران نمی‌تواند تاثیری چندان مخرب بر این بازار داشته باشد.

این واقعیت که مصرف کنندگان اصلی نفت، به زودی خریدهای عمده خود را از سر می‌گیرند، سازمان اوپک و کشورهای صادر کننده خارج از این سازمان را بر آن داشته تا عرضه نفت را به تدریج بالا ببرند. اقدامی که ‌می‌تواند به حفظ تعادل بازار در صورت بازگشت کامل ایران کمک کند.

روزنامه «دیلی میل» نیز روز شنبه، 19 ژوئن، با استناد به تصاویر ماهواره‌ای گزارش داده بود که ایران، ماه گذشته، 18 میلیون بشکه نفت را راهی آب‌های جنوب چین کرد.

بر اساس گزارش مرکز غیرانتفاعی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» UANI به مدیریت مارک والاس، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، چین طی شش ماه گذشته خلاف تحریم‌های ایالات متحده، معاملات مخفی خود با ایران را در دریا افزایش داده است.

چین تا ماه آوریل، روزانه به طور متوسط 700 هزار بشکه نفت قاچاق از ایران می‌خرید که این میزان را به یک میلیون بشکه رسانده است.

از سویی یک تاجر چینی به «رویترز» گفته است که ایران در ماه‌های آوریل و می، صادرات نفت به چین را کاهش داده و بر ذخیره نفت خود افزوده است. او گفته است احتمالا ایران می‌خواهد نفت خود را با لغو تحریم‌ها، با قیمت بالاتری بفروشد.

تحریم‌های ایالات متحده با هدف جلوگیری از تامین مالی ایران برای تروریسم بین‌المللی و توسعه برنامه هسته‌ای این کشور، فروش نفت را ممنوع کرده است.

ایران پیش از تحریم‌های آمریکا روزانه 3.8 میلیون بشکه تولید نفت داشت اما این رقم در سال گذشته، به 1.9 میلیون بشکه کاهش یافت و هم اکنون تولید نفت آن حدود 2.4 میلیون بشکه است.

چند مقام نفتی ایران به «رویترز» گفته‌اند که بازگشت میزان تولید نفت ایران به دوران پیش از تحریم‌ها به‌دلیل کاهش چشمگیر سطح تولید و سرمایه‌گذاری‌های اندک طی چند سال اخیر، زمان‌بر خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید