پیروزی نیکول پاشینیان در انتخابات پارلمانی ارمنستان

حزب پاشینیان با کسب 53.9 درصد از آراء پیروز انتخابات شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان، روز دوشنبه 21 ژوئن، اعلام کرد، «حزب قرارداد مدنی ارمنستان» متعلق به نیکول پاشینیان نخست وزیر کنونی این کشور با کسب 53.9 درصد از آراء، در انتخابات پارلمانی زودهنگام، پیروز شد.

طبق گزارش کمیسیون مرکزی انتخابات، پاشینیان با کسب 53.9 درصد آراء بر رقیب خود، رابرت کوچاریان، رئیس جمهوری سابق که توانست تنها 21 درصد آراء را کسب کند، پیروز شده است.

Advertisement

پاشینیان شامگاه یکشنبه با انتشار ویدیویی در فیس‌بوک ضمن اعلام پیروزی خود در انتخابات زودهنگام پارلمانی، گفت، مردم ارمنستان به «حزب قرارداد مدنی» حکم اداره این کشور را دادند و من برای نخست وزیری نامزد هستم.

پیشتر نظرسنجی‌ها نشان داده بود که دو حزب در انتخابات زودهنگام، با همدیگر رقابت تنگاتنگی دارند. دولت ارمنستان برای پایان دادن به بحران سیاسی كه پس از شکست در جنگ شش هفته‌ای با آذربایجان در سال گذشته و واگذاری قره باغ به دولت آذربایجان بوجود آمد، تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام گرفت.

شکست دولت ارمنستان در جنگ به اعتراضات گسترده خیابانی علیه پاشینیان منجر شد. مخالفان با مسئول دانستن او در شکست کشورشان در قبال آذربایجان، خواستار کناره گیری او از قدرت شده بودند.

گفتنی است که در توافق صلح آذربایجان و ارمنستان که با سرپرستی و همکاری روسیه صورت گرفت، آذربایجان سرزمین‌های از دست رفته خود در جنگ اوایل دهه 1990 با ارمنستان را بازپس گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم