.
.
.

دیلی‌میل: قاچاق نفت به چین پشتوانه‌‌ای برای برنامه مخفی هسته‌ای ایران است

«ایران، زیر پرچم سایر کشورها قایقرانی می‌کند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «دیلی‌میل»، در گزارشی، 123 تانکر ایرانی که نفت را در بازار سیاه به‌صورت قاچاق به چین می‌فروشند، پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران خواند.

به نوشته دیلی‌میل، ایران ناوگان خود را طی یک سال، تقریبا دوبرابر کرده و زیر پرچم سایر کشورها قایقرانی کرده است.

ایران همچنین نفتکش‌های خود را با پرچم کشورهای دیگر به چین اجاره می‌دهد تا روزانه یک میلیون بشکه نفت را به‌صورت قاچاق بخرد.

در همین راستا، کارشناسان اطلاعات هشدار دادند ناوگان در حال رشد ایران نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در حال توسعه توانایی هسته‌ای خود است.

بر اساس این گزارش، ناوگان ایران هنگام حرکت به‌منظور دور زدن تحریم‌ها، از تکنیک‌هایی مانند ثبت کشتی‌ در کشورهای کوچک که توانایی نظارت بر نفتکش‌هایی که پرچم خود را برافراشته می‌کنند ندارند، استفاده می‌کنند.

شناورهای ایرانی، هنگام عبور از مناطق ممنوعه برای جلوگیری از شناسایی شدن، سیستم ردیاب (جی‌پی‌اس) کشتی را مختل می‌کنند.

تصاویر ماهواره‌ای ارائه شده به دیلی‌میل، در روز یکشنبه، نشان می‌دهد که «کشتی‌های شبح»، که 18 میلیون بشکه نفت ایران را حمل می‌کنند، ماه گذشته در دریای جنوبی چین مستقر شدند. این کشتی‌ها با تغییر پرچم سعی می‌کنند هویت خود را مخفی کنند.

تحریم‌های ایالات متحده با هدف جلوگیری از تأمین مالی ایران برای تروریسم بین‌المللی و توسعه برنامه هسته‌ای این کشور، فروش نفت را ممنوع کرده است.

بر اساس گزارش مرکز غیرانتفاعی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» UANI به مدیریت مارک والاس، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، چین طی شش ماه گذشته خلاف تحریم‌های ایالات متحده، معاملات مخفی خود با ایران را در دریا افزایش داده است تا به فعالیت‌های هسته‌ای ایران کمک کند.

این موسسه برای نظارت بر تجارت غیرقانونی از تصاویر ماهواره‌ای و ردیابی شبانه‌روزی استفاده می‌کند.

چین تا ماه آوریل، روزانه به طور متوسط 700 هزار بشکه نفت قاچاق از ایران می‌خرید که این میزان را به یک میلیون بشکه رسانده است.

بنا به این گزارش، «کشتی‌های شبح» می‌توانند حدود 100 میلیون بشکه نفت خام یا مازوت و نزدیک به 12 میلیون بشکه میعانات گازی را به ارزش 5.5 میلیارد پوند جابه‌جا کنند.

کشورهای دیگری که از ایران خرید می‌کنند شامل سوریه و امارات متحده عربی است.

به گفته سر ایور روبرت، مشاور ارشد «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، میزان نفتی که چین در بازار سیاه از ایران می‌خرد «سرسام آور» است و این امکان را به جمهوری اسلامی می‌دهد تا ارز مورد نیازش را تامین کند، برنامه هسته‌ای خود تقویت و برنامه حمایت از تروریسم را در خارج از کشور دنبال کند.

او ادامه داد «این اتحاد سایه‌دار یک چالش برای غرب است و پیامدهای بالقوه‌ بسیاری برای امنیت ما در بر دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم