.
.
.

ابراز تاسف آمریکا از محروم‌کردن ایرانیان از انتخاباتی آزاد و سالم

ایالات متحده در سال 2019 تحریم‌هایی را به‌دلیل نقض حقوق بشر بر رئیسی، اعمال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمريكا در واکنش به روند انتخابات ریاست جمهوری در ایران و انتخاب ابراهیم رئيسى از محروم‌کردن ایرانیان از انتخاباتى آزاد و‌ سالم ابراز تاسف کرد.

در اولین اظهار نظر واشینگتن در مورد پیروزی رئیسی، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نام او فاش نشد گفته است که «ایرانیان از حق انتخاب رهبران خود در یک روند انتخاباتی آزاد و عادلانه محروم شده‌اند.»

او افزود: «ایالات متحده مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ایران را ادامه خواهد داد و در کنار متحدان و شرکای خود در این زمینه کار خواهد کرد.»

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این مذاکرات «پیشرفتی معنی‌دار» داشته و ایالات متحده خواستار پیشرفت بیشتر بر اساس آن است.

او تصریح کرده است که سیاست واشینگتن در قبال ایران بر اساس پیشبرد منافع آمریکا طراحی شده است، فارغ از این که چه کسی در جمهوری اسلامی قدرت را در دست دارد.

ابراهیم رئیسی در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود که در تلاش برای رفع تحریم‌های آمریکا «یک لحظه وقت تلف نکند». او در سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص توافق هسته‌ای گفته بود: «صریح بگویم، ما به برجام به‌عنوان یک قراردادی که مقام معظم رهبری آن را با 9 بند تأیید کردند حتماً به‌عنوان یک قرارداد و تعهدی که همه دولت‌ها باید به آن پایبند باشند، پایبند هستیم.»

این در حالی است که منابع مختلف آماری از میزان پایین مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه خبر می‌دهند، وزارت کشور ایران خلاف این را ادعا دارد. از میان 59 میلیون و 310 هزار و 307 نفر واجد شرایط، 28 میلیون و 933 هزار و 4 نفر به پای صندوق‌های رفتند که طبق همین آمار اعلام شده وزارت کشور 48.8 درصد برآورد شده که پایین‌ترین میزان در چهار دهه عمر جمهوری اسلامی است.

بر اساس گفته وزارت کشور ایران، ابراهیم رئيسی با کسب 17 میلیون و 926 هزار و 345 رای در این انتخابات به پیروزی رسیده است.

نگرانی اروپا از تاثیرات پیروزی رئیسی بر مذاکرات

منابع آگاه دیپلماتیک مشارکت‌کننده در مذاکرات وین در اظهاراتی به «العربیه» نیز، نگرانی خود را از پیچیده شدن مذاکرات جاری اتمی پس از پیروزی رئیسی به‌علت درج نام او در لیست تحریم‌های ایالات متحده ابراز داشتند.

ایالات متحده در سال 2019 تحریم‌هایی را به‌دلیل نقض حقوق بشر بر رئیسی، اعمال کرد.

منابع دیپلماتیک که نخواستند هویتشان فاش شود به العربیه گفتند که تاکنون لغو تحریم رئیسی از سوی مذاکره‌کنندگان ایرانی طی مذاکرات وین مطرح نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم