نگرانی اروپا از تاثیرات پیروزی ابراهیم رئیسی بر مذاکرات وین

خبرنگار العربیه: مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین لغو تحریم رئیسی را خواستار نشده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع مطلع دیپلماتیک مشارکت در مذاکرات وین در اظهاراتی به «العربیه» نگرانی خود را از پیچیده شدن مذاکرات جاری اتمی پس از پیروزی ابراهیم رئیسی به علت درج نام او در لیست تحریم‌های ایالات متحده ابراز داشتند.

رئیسی به دلیل نقشش در اعدام مخالفان زندانی در دهه شصت شمسی مورد تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد. او در پی اعلام نتایج انتخابات بحث برانگیز اخیر، مقام ریاست جمهوری در ایران را کسب کرد.

منابع دیپلماتیک که نخواستند هویتشان فاش شود به العربیه گفتند که تاکنون لغو تحریم ابراهیم رئیسی از سوی مذاکره‌کنندگان ایرانی طی مذاکرات وین مطرح نشده است.
به‌رغم بدبینی‌ها درباره روند مذاکرات جاری، عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران در وین اعلام کرد که در تمام زمینه‌ها گفت‌وگوها تاکنون نتایج خوبی به‌همراه داشته است.

از سویی دیگر یک دیپلمات اروپایی خاطرنشان کرد که رسیدن به توافق با ایران همچنان بعید به نظر می‌رسد. او افزود که مذاکره‌کنندگان می‌کوشند به یک توافق سیاسی-فنی دست یابند.

پیش از این ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشته بود که جدول زمانی مشخصی برای دور ششم مذاکرات وین در نظر گرفته نشده است.

پرایس ضمن اشاره به پیشرفت در مذاکرات افزود که چالش‌هایی برای بازگشت ایران به تعهدات برجامی وجود دارد.

به نوبه خود رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که آژانس هیچ پیشنهاد مشخصی برای تمدید مدت توافق موقت با ایران دریافت نکرده است.

گروسی ابراز نگرانی کرد که اگر تا 3 تیرماه توافق با ایران تمدید نشود ممکن است تهران به حذف اطلاعات ضبط شده در دوربین‌های موجود در سایت‌های اتمی خویش اقدام کند.

ایران از فروردین گذشته امکان دسترسی به اطلاعات دوربین‌های کار گذاشته شده در سایت‌های اتمی خود را برای آژانس منوط به رسیدن به توافق در مذاکرات جاری وین کرده است. تهران تهدید کرده در صورت عدم لغو تحریم ها تا 3 تیر آینده به حذف تمام این اطلاعات اقدام خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم