.
.
.

مقام آمریکایی: نمی‌خواهیم مذاکرات هسته‌ای ماه‌ها طول بکشد

مقام آمریکایی به آکسیوس گفت: بایدن می‌خواهد قبل از روی کار آمدن رئیس‌جمهور بعدی، با ایران به توافق برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام آمریکایی روز جمعه 18 ژوئن 2021 به وبگاه آکسیوس گفت که این کشور نمی‌خواهد مذاکرات هسته‌ای با ایران را برای ماه‌ها ادامه دهد.
براساس این گزارش آکسیوس جو بایدن می‌‌خواهد پیش از تعیین رئیس‌جمهوری جدید با ایران به توافق برسد. او ادامه مذاکرات با ایران تا ماه آگوست را خطرناک می‌داند. توافق با ایران می تواند طی چند هفته انجام شود.
یک مقام اروپایی هم اعلام کرد که گفتگوهای دور ششم مذاکرات هسته‌ای کماکان ادامه دارد اما طرف‌های مذاکراه با رسیدن به توافق فاصله دارند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که ایالات متحده چارچوب زمانی برای پایان دور ششم مذاکرات اتمی وین ندارد، تصریح کرد همچنان چالش‌ها در رسیدن به توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی باقی است.
پرایس شامگاه پنج شنبه 27 خرداد، به خبرنگاران گفت: «ما توانسته‌ایم به پیشرفت‌هایی دست بیابیم اما چالش‌ها پابرجا هستند. من بازه زمانی مشخصی ندارم که برای پایان دور ششم از مذاکرات ارائه کنم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که هیات آمریکایی تا زمانی که احساس کند این مذاکرات «سازنده» است به حضور خود در این مذاکرات ادامه خواهد داد

عراقچی: مذاکره درباره مسائل اصلی همچنان باقی است

عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران در وین با اشاره به حصول «پیشرفت خوب و ملموس» درباره مسائل مختلف اظهار داشت: «بیش از همیشه به یک توافق نزدیک شده‌ایم اما مذاکره درباره برخی مسائل اصلی همچنان ادامه دارد.»

عراقچی با یادآوری اقدام دولت ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای و اعمال سیاست «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران‌، یکی از اهداف تهران در مذاکرات جاری را جلوگیری از خروج مجدد آمریکا از هر گونه توافق در آینده دانست و گفت: «ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که آن‌چه که با خروج ترامپ از توافق روی داد، با هیچ رئیس‌جمهوری دیگری در آمریکا در آینده تکرار نخواهد شد.»

گروسی: تفاهم ایران و آژانس جدا از مذاکرات وین است

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره ممانعت از حضور بازرسان آژانس در سایت‌های اتمی ایران گفت: «بدون حضور بازرسان آژانس در ایران، صحبت از حسن نیت تنها یک توهم است و بدون حضور بازرسانی که بتوانند بگویند چه اتفاقاتی دارد می‌افتد بی‌معنی است.»

گروسی ادامه داد که این نهاد بین‌المللی هنوز پیشنهادی از طرف ایران برای تمدید توافق فنی حاصل‌شده میان دو طرف دریافت نکرده است.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اسفند 99، به توافقی برای ادامه دسترسی‌ به سایت‌های اتمی و تسهیل فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق حدود دو هفته پیش به مدت یک ماه دیگر سوم تیر 140، تمدید شد.

گروسی با اشاره به اینکه اگر توافق‌ موقت نظارت فنی آژانس و ایران تمدید نشود، ایران اطلاعات نظارتی آژانس را حذف خواهد کرد، گفت: «اگر چنین اتفاقی رخ دهد این سازمان در ارتباط با ایران با یک "سیاه‌چاله" اطلاعاتی در فاصله ماه‌های بهمن تا خرداد مواجه خواهد شد.»

او تاکید کرد که تفاهم فنی ایران و آژانس مقوله‌ای جدا از مذاکرات جاری در وین است و نباید این دو را به هم وابسته کرد.

او افزود: «آنچه ایران با ما توافق کرده، باید با خود ما تمدید شود. این مسئله نباید به اتفاقات مربوط به میز مذاکرات برجام وابسته شود. ایران سلسله تعهداتی در قبال آژانس اتمی دارد که ارتباطی با نتایج یک روند مذاکراتی معین ندارد. پیوند برقرار کردن میان این دو که این روزها شاهد آن هستم، بسیار بد است.»

نتیجه مذاکرات وین به دولت جدید در ایران وابسته است

منابع اروپایی شرکت‌کننده در مذاکرات وین، روز گذشته، به «العربیه»، گفتند که این دور مذاکرات به‌دلیل انتخابات ایران متوقف نمی‌شود و توافق‌نامه پیش از پایان کار دولت روحانی و تحویل قدرت اعلام خواهد شد.

این منابع گفتند که این دور از مذاکرات طی چند روز به پایان می‌رسد و هیئت‌ها به کشورهای خود باز می‌گردند.

با این حال برخی طرف‌ها اعلام کردند که حصول نتیجه در مذاکرات کنونی به شکل‌گیری دولت جدید در ایران وابسته است.

گروسی، در گفت‌وگو با نشریه ایتالیایی «رپابلیکا» و در پاسخ به پرسشی درباره این‌که گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای با ایران در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: «همه می‌دانند که در این مرحله، باید منتظر دولت جدید ایران بود.»

موضوعات دشوار و زمان‌بر همچنان باقی است

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، نیز گفته که مذاکرات در حال پیشرفت است.
او اشاره کرد: «در جریان دو روز اخیر ما به دیدگاه‌های روشنی در خصوص مسئله بحث‌ برانگیز برنامه اجرا یعنی اینکه چه کسی باید چه کاری را در چه زمانی انجام دهد، دست یافتیم.»

با این وجود اولیانوف گفته که «برخی موضوعات دشوار و زمان‌بر همچنان حل نشده باقی مانده‌اند.»

دور ششم مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا از روز شنبه 22 خرداد آغاز شد.

این مذاکرات با هدف بازگشت همزمان ایران به تعهدات برجامی و آمریکا به توافق هسته‌ای در حال پیگیری است.