.
.
.

جمهوری‌خواهان دولت بایدن را به دادن پاداش به پوتین متهم کردند

بایدن و پوتین برای آغاز گفت‌وگو درباره ایجاد ثبات استراتژیک توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگان حزب جمهوری‌خواه، روز پنجشنبه 17 ژوئن، در واکنش به دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین همتای روس خود، این جلسه را دادن پاداشی به رئیس جمهوری روسیه تلقی کردند تا فعالیت‌های خود را قانونی جلوه دهد.

مایکل مک‌کول، عضو ارشد جمهوری‌خواهان در کمیته امور خارجه در کنگره آمریکا، گفت که دولت بایدن به‌رغم بسیاری از مواضع که مقابل فعالیت‌های پوتین و حملات خصمانه روسیه اتخاذ کرده بود، فاقد قاطعیت در برابر این کشور است.

مک‌کول، بایدن را به چشم‌پوشی از پاسخگویی پوتین درباره تشدید تنش نظامی روسیه نسبت به اوکراین متهم کرد.

او از دولت بایدن برای عدم اعمال تحریم‌های مربوط به خط لوله گاز روسیه «نورث ستریم2» که باعث افزایش نفوذ کرملین در اروپا می‌شود، به‌شدت انتقاد کرد.

جمهوری‌خواهان همچنین بایدن را به نرمش در برابر حملات سایبری روسیه متهم کردند.

آنها به پرونده الکسی ناوالنی، مخالف سیاسی روسی که در زندان است اشاره کردند و در پایان نتیجه‌گیری کردند که بایدن با دیداری که با پوتین داشت عملا این پیام را به او داد که واشینگتن آماده پاسخ قاطعانه به نقض حقوق بشر نیست.

آنها همچنین به نقش منفی پوتین در حمایت از الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، اشاره کردند

جمهوری‌خواهان خاطرنشان کردند كه كنگره به رئیس جمهوری آمریكا این اختیار را داده است كه پوتین را به‌دلیل ایفای نقش منفی در بسیاری از مسائل تحریم كند.

پوتین و بایدن در ژنو دیدار کردند

پوتین و بایدن، روز چهارشنبه 16 ژوئن 2021، در منطقه مجلل «ویلا لاگرانج» در ژنو دیدار کردند.
پوتین پس از رسیدن به ژنو از سوی «گی بارمیلین»، رئیس اتحاد سوئیس مورد استقبال قرار گرفت و از سوی او تا محل دیدار با بایدن همراهی شد.

روسای جمهور ایالات متحده و روسیه پس از 4 ساعت گفت‌وگو به نشست خود پایان دادند. آنها با صدور بیانیه‌ای مشترک قصد خود را برای آغاز گفت‌وگو درباره ثبات استراتژیک اعلام کردند.

آنها در یک کنفرانس مشترک افزودند که این اجلاس ثابت کرد که دو کشور حتی در زمان تنش هم توانایی گفت‌وگو را دارند و هر دو قادرند که درباره کاهش خطرات درگیری‌های مسلحانه و جلوگیری از جنگ هسته‌ای بحث و گفت‌وگو کنند.

از سوی دیگر پوتین نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که با همتای آمریکایی خود در مورد بازگشت سفرای دو کشور به توافق رسیده است.

او افزود که زمان بازگشت آنها یک موضوع کاملاً اداری است که مشخص خواهد شد.