پوتین و بایدن در ژنو دیدار کردند

بایدن پس از کلینتون، بوش، اوباما و ترامپ پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکاست که با پوتین دیدار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین و جو بایدن روسای جمهوری روسیه و ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه 16 ژوئن 2021 در منطقه مجلل «ویلا لاگرانج» در ژنو دیدار کردند.
پوتین پس از رسیدن به ژنو از سوی «گی بارمیلین»، رئیس اتحاد سوئیس مورد استقبال قرار گرفت و از سوی او تا محل دیدار با بایدن همراهی شد.
طرف سوئیسی در این دیدار سه‌جانبه ابراز امیدواری کرد که دیدار پوتین و بایدن منجر به گفتگوهای سازنده بین دو قدرت بزرگ جهانی شود. بایدن پیش از این دیدار گفته بود که دیدارهای رو در رو همیشه بهتر است. پوتین هم گفته بود امیدوار است این دیدار مثمرثمر باشد.
این دیدار که با حضور سرگئی لاوروف و آنتونی بلینکن، وزرای امور خارجه دو کشور برگزار شد، اولین دیدار پوتین و بایدن از زمان به قدرت رسیدن چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکاست.


اگر چه دو طرف اعلام کرده‌اند که این دیدارها الزاما به نتایج مهمی منجر نشود، براساس برنامه هیات‌های نمایندگی دو کشور قرار است 3 بار با هم دیدار کنند.
خبرنگار «العربیه» از محل برگزاری این نشست گزارش کرد که نشست خبری پس از این دیدار برگزار نخواهد شد.
روابط موسکو و واشینگتن در ماه‌های گذشته به شدت پرتنش بود. پرونده‌هایی چون حملات سایبری، کارزارهای فریب افکار عمومی و دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری از جمله اتهاماتی است که آمریکا متوجه روسیه کرد.
موضوع حقوق بشر و مسموم شدن و سپس زندانی شدن الکسی ناوالنی، چهره سرشناس مخالف پوتین هم از دیگر موضوعاتی بود که بر روابط دو کشور تاثیر منفی گذاشت.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید