سوئیس: بایدن از تسهیل روند ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران حمایت می‌کند

«فری‌بیکن» از احتمال لغو تحریم‌ بانک مرکزی و شرکت نفت ایران خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس، شامگاه سه‌شنبه 15 ژوئن، اعلام کرد، ایالات متحده آمریکا، به حمایت از سازوکارهای سوئیس برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه به ایران متعهد شده است.

او گفت واشینگتن اجازه داده است که روند ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران بدون اینکه با مانع تحریم‌های آمریکا مواجه شود، به ایران برسد.

کاسیس در مصاحبه با خبرنگاران گفت، مکانیزم سوئیس برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه به ایران موفقیت آمیز است، اما به اندازه کافی استفاده نمی‌شود.

در همین راستا،‌ وزیر خارجه سوئیس از حمایت بیشتر ایالات متحده آمریکا از این ابزار برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم ایران ابراز خرسندی کرد.

همزمان با ادامه دور ششم مذاکرات هسته‌ای در وین، ناظران این اقدام آمریکا را گامی مهم برای ارسال سیگنال‌های مثبت به ایران تلقی کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اظهارات وزیر خارجه سوئیس پس از دیدار کوتاه او با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ژنو بیان شد.

سوئیس از زمان انقلاب ایران در سال 1979، نمایندگی منافع ایالات متحده در ایران را بر عهده داشته و غالبا به‌عنوان واسطه‌ای برای تبادل زندانیان بین دو کشور فعالیت کرده است.

در همین رابطه، وزیر خارجه سوئیس گفت: «سوئیس آمادگی دائم خود را برای کمک به تبادل زندانیان به‌ویژه کشورهایی که حافظ منافع آنهاست اعلام می‌کند.»

مکانیزم « SHTA» چیست؟

مکانیزمی که تحت عنوان توافق‌نامه تجارت بشردوستانه سوئیس (SHTA) شناخته می‌شود در ماه فوریه سال گذشته به اجرا درآمد. این توافق با همکاری نزدیک مقامات سوئیسی، آمریکایی و ایرانی ایجاد شد تا به شرکت‌های سوئیسی اجازه دهد تا مواد غذایی، دارویی و بخش‌های پزشکی و دیگر کالاهایی که در چارچوب کمک‌های بشردوستانه گنجانده می‌شود، به ایران ارسال شود.

لازم به ذکر است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران که پس از خروج واشینگتن از برجام در سال 2018 به اجرا درآمد، شامل مواد غذایی، دارو و سایر اقلام بشردوستانه نمی‌شود.

این تحریم‌ها بیشتر اقتصاد ایران از جمله صادرات نفت، شبکه بانکی و کشتیرانی را هدف قرار داده بود.

هفته گذشته، ایالات متحده آمریکا تحریم‌های اعمال شده علیه بیش از 10 مقام سابق ایرانی و شرکت انرژی را لغو کرد.

رسانه‌های محلی آمریکایی به نقل از سناتورهای جمهوری‌خواه می‌گویند دولت بایدن در حال آماده سازی برای لغو تحریم‌های بیشتر است.

بر اساس گمانه‌زنی «فری‌بیکن»، در جریان لغو تحریم‌های آمریکا به احتمال زیاد، بانک مرکزی ایران و شرکت ملی نفت از لیست تحریم‌ها خارج شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم