فرانسه: هنوز اختلافات زیادی در مذاکرات وین وجود دارد

ایران خواستار تضمین برای عدم خروج مجدد آمریکا از برجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای در وین، وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه 16 ژوئن 2021 اعلام کرد که هنوز اختلافات زیادی در این مذاکرات وجود دارد که به اتخاذ تصمیمات شجاعانه نیاز دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه تاکید کرد که ناکام ماندن مذاکرات نفعی برای کسی ندارد و «زمان به سود هیچکس نیست.»

Advertisement

پیشتر منابع اروپایی شرکت‌کننده در گفت‌وگوهای وین در مورد ایران، به «العربیه»، گفته بودند که تقاضای تهران برای ضمانت دادن به تهران جهت جلوگیری از خروج مجدد ایالات متحده از توافق‌نامه یکی از نکات پیچیده‌ای است، که هنوز مورد مناقشه است.

این منابع افزودند که مذاکرات کنونی در حال بررسی امکان تلاش برای گنجاندن تعهدات کتبی است که می‌تواند تهران را به مذاکرات در مورد سایر موضوعات مربوط به برنامه موشک بالستیک و دخالت‌هایش در منطقه بازگرداند.

این منابع در ادامه گفتند که گنجاندن این مسایل در متن توافقنامه «دشوار» به نظر می‌رسد، زیرا مذاکرات بر روی توافق هسته‌ای متمرکز است، و مسائل مربوط به برنامه موشکی و مداخلات منطقه‌ای نیاز به توافق سیاسی دارد.

در همین رابطه، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با نشریه ایتالیایی «رپابلیکا» و در پاسخ به پرسشی درباره این‌که گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای با ایران در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: «همه می‌دانند که در این مرحله، باید منتظر دولت جدید ایران بود.»

گروسی افزود: «بحث‌هایی که هفته‌ها در جریان بوده با سوالات فنی بسیار پیچیده و ظریفی سرو کار داشته است، اما آنچه مورد نیاز است، اراده سیاسی طرف‌ها است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ مشارکت مستقیمی در مذاکرات ندارد، اما از آنها خواسته شده تا بررسی و بازرسی‌های خود را در ایران ادامه دهد.

انریکه مورا، هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات در وین نیز روز سه‌شنبه، تأکید کرد، کسانی که از ابتدای آوریل گذشته در وین در 6 دور با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند، به یک توافق نزدیک شده‌اند اما بعید به نظر می‌رسد که این دور آخرین دور مذاکرات باشد.

مورا گفت، فکر نمی‌کند انتخابات ریاست جمهوری، که انتظار می‌رود روز جمعه در ایران برگزار شود، بر روند مذاکرات تأثیر بگذارد.

با این حال، دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، و آلمان در مذاکرات، اخیرا در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ما در مذاکرات پیشرفت داشته‌ایم، بخش‌های مهم توافق آینده نیز تهیه شده است، اما سخت‌ترین تصمیمات هنوز در پیش روست. ما البته مبنا را بر این گذاشته‌ایم که توافقی رخ نخواهد داد تا بر سر همه چیز توافق کنیم.»

گروه «E3» با نظر به انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در ایران افزودند: «ما همگی متوجهیم که گذر زمان به نفع هیچ کدام‌مان نیست. زمان تصمیم گیری نزدیک است. هفته آینده دوباره گرد هم خواهیم آمد.»

دور ششم مذاکرات احیای برجام روز شنبه در وین بین ایران و قدرت‌های جهانی از سر گرفته شد.

بسیاری از دیپلمات‌های شرکت‌کننده در مذاکرات، از جمله ایران بر مثبت بودن فضای مذاکرات تأکید کردند، اما در عین حال اعلام کرده‌اند که تعدادی از پرونده‌ها در این گفت‌وگوها هنوز حل نشده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم