افزایش تلاش‌ قانونگذاران آمریکایی برای تبدیل برجام به یک «معاهده الزام آور»

معاهده شدن توافق هسته‌ای مانع از آن می‌شود تا رئیس جمهور بدون موافقت مجلس سنا تحریم‌ها را از روی رژیم ایران بردارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دو سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، جیم ریش و مایک کراپو، هر دو از ایالت آیداهو، به بیست همکار ‌جمهوری‌خواه دیگر خود پیوستند تا از لایحه ارائه‌شده توسط سناتور ران جانسون از ایالت ویسکانسین برای «معاهده» شدن توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برجام» حمایت کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی سناتور ریش، این لایحه ایجاب می‌کند که رئیس جمهور آمریکا هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را به عنوان معاهده به کنگره ارائه دهد. معاهده شدن توافق هسته‌ای همچنین مانع از آن می‌شود تا رئیس جمهور بدون موافقت مجلس سنا تحریم‌ها را از روی رژیم ایران بردارد.
سناتور کراپو درباره حمایت خود از این لایحه گفت: «مذاکراتی که به برجام سال 2015 انجامید ضعیف بود، و نتوانست برنامه هسته‌ای ایران را برای همیشه متوقف کند، یا به عملیات نفوذ بدخواهانه و نیروهای نیابتی تروریستی رژیم ایران در خاورمیانه پایان دهد. ایران همچنان به تقویت گروه‌های تروریستی بین‌المللی که تهدیدی مستقیم برای ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای آن هستند ادامه می‌دهد.»
کراپو افزود: «در حالی که مردم آمریكا به طور گسترده نارضایتی خود را از برجام ابراز کردند، كنگره هرگز درباره راه‌های پیشبرد منافع کشورمان در چارچوب این توافق مورد مشورت قرار نگرفت. این به رژیم ایران چراغ سبز داد که می‌تواند مسابقه تسلیحات هسته‌ای و حمایت مالی از اقدامات خشونت‌آمیزش را در سراسر جهان ادامه دهد. لذا کنگره باید بتواند درباره هرگونه توافق مشابهی مورد مشورت قرار گرفته و موافقت خود را اعلام کند.»
سناتور ریش هم درباره حمایت خود از لایحه معاهده شدن برجام گفت: «رژیم ایران چالشی چشمگیر و مداوم برای امنیت ملی ایالات متحده است. در حالی که مذاکره‌کنندگان در وین جمع شده‌اند، ایران همچنان به تولید موشک‌های بالستیک، حمله به سربازان و دیپلمات‌های آمریکایی در عراق، تأمین بودجه حملات حماس علیه اسرائیل، تدارک تهاجم حوثی‌ها در یمن، و حمایت از جنایات رژیم اسد در سوریه ادامه می‌دهد. مسیر دستیابی به یک سیاست پایدار در باب ایران که به بهترین وجه ممکن نیازهای مردم آمریکا را تأمین کند، از تأیید و تصویب سنا می‌گذرد.»
ارائه‌دهنده لایحه، سناتور جانسون، نیز درباره لزوم معاهده شدن برجام گفت: «برای ما مثل روز روشن است که دولت بایدن به دنبال مماشات با رژیم‌های حامی تروریسم مانند ایران و نیروهای نیابتی تروریستی‌اش مثل حماس است. این برای امنیت آمریکا و صلح جهانی امری حیاتی است، که هرگونه توافق بایدن با ایران یک معاهده تلقی شده و به تصویب سنای ایالات متحده آمریکا برسد.»

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم