.
.
.

«گروه هفت» با محکوم کردن جنگ‌های نیابتی ایران خواستار احیای برجام شد

رهبران گروه 7 از نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رهبران کشورهای صنعتی عضو «گروه هفت»، شامگاه یکشنبه 13 ژوئن 2021، در بیانیه پایانی اجلاس سه روزه خود در شهر کورنوال بریتانیا، ضمن محکوم کردن جنگ‌های نیابتی ایران در منطقه، خواستار از سرگیری گفت‌وگوها برای احیای برجام شدند.

گروه هفت، شامل آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا و ژاپن، با محکوم کردن جنگ‌های نیابتی و حمایت ایران از شبه‌نظامیان منطقه با تامین مالی، آموزش، اشاعه تکنولوژی ساخت موشک و تسلیحات گفته است از ایران می‌خواهیم برنامه موشکی خود را طبق قطعنامه‌ 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، متوقف کرده و از ایجاد بی‌ثباتی در منطقه دست بردارد.

رهبران این گروه، با ابراز نگرانی از نقض حقوق بشر در ایران، از تهران خواستند تا با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل کند.

گروه هفت در پایان نشست خود اعلام کرد که ما متعهد هستیم اطمینان دهیم ایران هرگز به بمب هسته‌ای دست نخواهد یافت.

رویارویی با چالش‌های جهانی

گروه هفت تلاش کرد تا در این اجلاس سه روزه در مورد مسائل مهم جهان و رویارویی با چالش‌های جهانی مانند عبور از مرحله بیماری همه‌گیری کرونا، تغییرات آب و هوایی و احیای اقتصاد جهانی پس از بحران کرونا، نوعی وحدت عمل از خود نشان دهند.

تامین یک میلیارد دوز واکسن برای کشورهای فقیر

طبق گفته بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، رهبران گروه هفت، در پاسخ به درخواست‌های فزاینده رهبران کشورهای مختلف جهان طی ماه‌های اخیر برای همبستگی برای مبارزه با همه‌گیری کرونا، متعهد شدند که بیش از یک میلیارد دوز واکسن کووید-19 را تا پایان سال 2022، با هدف ریشه کن کردن این بیماری به کشورهایی که تاکنون نتوانستند واکسیناسیون را با موفقیت انجام دهند، توزیع کنند.

در همین حال، بوریس جانسون، تعهد کشورهای بزرگ صنعتی جهان برای تامین یک میلیارد دوز واکسن را «گامی بزرگ» به سوی واکسیناسیون جهانی توصیف کرد و گفت که اعضای این گروه قرار است واکسن‌ها را یا مستقیما و یا از طریق برنامه جهانی «کوواکس» سازمان ملل متحد در اختیار کشورهای فقیر بگذارند.

در بیانیه نهایی آمده است: «همه تعهدات گروه هفت از ابتدای شیوع بیماری در مجموع ارائه بیش از دو میلیارد دوز واکسن بوده است. گروه هفت همچنین به تعهداتی که در آخرین جلسه گروه هفت در فوریه 2021 که شامل فراهم کردن یک میلیارد دوز در سال آینده 2022 پایبند بوده است».

رهبران کشورهای گروه هفت همچنین خواستار یک پژوهش شفاف، مبتنی بر آراء متخصصان و بر پایه علم در مورد بیماری کووید-19 و ریشه‌های این همه گیری از جمله گزارش تخصصی چین شدند.