.
.
.

گروسی: آژانس بدون توافق هسته‌ای ایران یک «کور سرگردان» خواهد بود

ابراز نگرانی آژانس از افزایش غنی‌سازی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن ابراز نگرانی از اقدامات ایران در راستای افزایش غنی‌سازی اورانیوم، گفت که توافق هسته‌ای با ایران ضروری است، زیرا در غیر این‌صورت، آژانس مانند یک «کور سرگردان» حرکت می‌کند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، شامگاه یکشنبه 13 ژوئن، در مصاحبه با پایگاه خبری «اکسیوس»، نسبت به اقدامات اخیر ایران به افزایش غنی‌سازی همراه با کاهش و محدودسازی نظارت جامعه جهانی و تهدید به عدم تمدید دسترسی آژانس پس از مهلت یک ماهه به دوربین‌های نظارتی، ابراز نگرانی کرد.

گروسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تسلیحاتی بودن برنامه هسته‌ای ایران گفت: «خیر، در حال حاضر هیچ اطلاعاتی نشان‌دهنده این امر نیست».

او افزود: «این یک مسئله بسیار جدی است. وقتی شما تا سطح 60 درصد غنی‌سازی می‌کنید، بسیار (به توانایی ساخت بمب) نزدیک هستید. از نظر فنی از مواد درجه تسلیحات قابل تشخیص نیست و بنابراین وقتی این مسئله را به این حقیقت اضافه می‌کنید که دسترسی ما (به تأسیسات هسته‌ای ایران) در حال محدود شدن است، من نگران می‌شوم».

او خاطرنشان کرد که مذاکرات در وین هنوز ادامه دارد و ایالات متحده به طور غیرمستقیم از طریق متحدان به مذاکره با جمهوری اسلامی ادامه می‌دهد.

مذاکرات در وین
مذاکرات در وین

ایران شفاف سازی کند

گروسی، اخیرا در گزارش فصلی خود به شورای حکام آژانس، با اشاره به اینکه ایران هنوز توضیحات کافی درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در 3 مرکز هسته‌ای این کشور نداده است، مجددا از تهران خواست با شفافیت عمل کرده و برای اعتمادسازی اطلاعات لازم را در اختیار این آژانس قرار دهد.

او گفت: «پیشرفت محسوسی در مذاکرات با ایران نداشته‌ایم. ایران گفته همکاری می‌کند، اما در عمل هیچ اقدامی نکرد. از ایران می‌خواهیم شفاف‌سازی کرده و برای اعتمادسازی، اطلاعاتی ارائه دهد. امیدواریم اظهارات ایران درباره حسن نیت، به اقدامات جدی تبدیل شود.»

در همین حال آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز گذشته در مصاحبه‌ای گفت که برنامه هسته‌ای ایران در حال نزدیک شدن به مرحله‌ای است که کنترل آن دشوار خواهد بود.

بلینکن گفت که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران رسیدن هرچه سریع‌تر به توافق را ناگزیر می‌کند.

او درباره نقش روسیه در این مذاکرات هم گفت: «نیاز ما به روسیه در مذاکرات هسته‌ای سبب نخواهد شد که حمایت روسیه از ایران را نادیده بگیریم.»

سفیر روسیه در آژانس پیشتر گفت که هیات‌های مذاکره‌کننده روسیه و ایران درباره مشکلات مربوط به توافق هسته‌ای دیدار و تبادل نظر کرده‌اند.

دیپلمات‌های غربی هم به رسانه‌ها گفتند برای توافق درباره مسائلی که اختلاف نظر وجود دارد به «هفته‌ها» زمان نیاز است. روزنامه «واشینگتن پست»، به نقل از منابع دیپلماتیک حاضر در مذاکرات گزارش کرد که «بی‌اعتمادی» یکی از مشکلات اصلی روند مذاکرات است.

از سوی دیگر، عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده اتمی ایران، روز گذشته در گفت‌وگو‌ با «پرس تی وی»، شبکه انگلیسی زبان تلویزیون ایران، با اظهار این که مذاکرات جاری مستلزم بحث‌های زیاد سیاسی، حقوقی و فنی است، گفت: «فکر نمی‌کنم بتوانیم در این دور به نتیجه نهایی دست یابیم، حتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دور بعدی دور نهایی خواهد بود. ما تعداد دورهای مذاکرات را نمی‌شماریم.»