.
.
.

ناتو: ایران باید فعالیت موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند

رهبران ناتو تهدید روزافزون زرادخانه نظامی روسیه را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نشست روز دوشنبه خود در بروکسل، از ایران خواستند که تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را متوقف کند. آنها حمایت مالی و نظامی تهران از گروه‌های شبه نظامیان را نیز محکوم کردند.

بیانیه پایانی نشست ناتو ضمن محکومیت تهدید فزاینده زرادخانه نظامی روسیه از مسکو خواست تا به قوانین بین المللی احترام بگذارد.

رهبران ناتو گفتند: «تا زمانی که روسیه نشان ندهد که به قوانین بین المللی احترام می‌گذارد و به تعهدات و مسئولیت‌های بین المللی خود عمل می‌کند، وضعیت نمی تواند به حالت عادی برگردد.»

در مورد چین هم، پیمان آتلانتیک شمالی در مورد آنچه «جاه طلبی‌های آشکار» چین و توسعه زرادخانه هسته‌‌ای‌اش خواندند، ابراز نگرانی کرده و آن را «چالشی علیه مبانی نظام بین‌المللی» دانستند.

رهبران ناتو توافق کردند که دفاع مشترک خود را "در برابر همه تهدیدها از هر طرف" تقویت کنند.

استقبال نخست وزیر بلژیك  از جو بایدن هنگام ورود به نشست ناتو
استقبال نخست وزیر بلژیك از جو بایدن هنگام ورود به نشست ناتو

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در این نشست با تأکید بر اینکه ناتو «متحد مهم» ایالات متحده است، از روسیه خواست تا «یک‌جانبه عمل نکند.»

پیش از شروع جلسات، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت در این نشست سالانه، تهدیدهای نظامی چین و تلاش‌های برای نفوذ جهانی به بحث گذاشته خواهد شد.

او افزود: «روابط ما با روسیه در پایین‌ترین سطح خود از زمان پایان جنگ سرد است. با این حال مسایل چین و روسیه را در چارچوب شرایط صلح جهانی بررسی خواهیم کرد.»

استولتنبرگ خواستار اتحاد در برخورد با روسیه و چین «در راستای ارزش‌های آزادی‌خواهانه» شد و در عین حال ادامه داد: «هیچ جنگ سرد جدیدی با چین وجود ندارد. مساله مربوط به نحوه برخورد با چالش‌ها است.»

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده هم که برای شرکت در اجلاس ناتو و دیدار با روسای نهادهای اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه وارد بروکسل شد، قرار است با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود در روز چهارشنبه در ژنو دیدار کند.