تعهد «گروه هفت» به فراهم کردن یک میلیارد دوز واکسن

این گروه از اتحاد و انسجام خود برای مقابله با چالش‌های چین و روسیه خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کشورهای عضو «گروه هفت»، روز یکشنبه 13 ژوئن 2021، در بیانیه پایانی خود به دادن مجوزهای غیر انتفاعی برای تولید واکسن و تسریع روند توزیع واکسن در کوتاه مدت متعهد شدند.
این کشورها به ارائه حداقل یک میلیارد دوز و افزایش توانایی تولید واکسن کرونا متعهد شدند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کشورهای گروه هفت، ضمن تعهد به ارائه یک میلیارد دوز واکسن ضد کووید-19 به کشورهای فقیر که هنوز روند اقدامات واکسیناسیون در آنها کند است، طرحی را برای جلوگیری از بیماری‌های همه‌گیری در آینده به تصویب رساند.

طبق بیانیه نهایی که نسخه‌ای از آن را خبرگزاری «بلومبرگ»، منتشر کرد، رهبران گروه هفت متعهد شدند كه حداقل یك میلیارد دوز اضافی واكسن را طی سال آینده برای کشورهای فقیر فراهم کنند.

در بیانیه نهایی آمده است: «همه تعهدات گروه هفت از ابتدای شیوع بیماری در مجموع ارائه بیش از دو میلیارد دوز واکسن بوده است. گروه هفت همچنین به تعهداتی که در آخرین جلسه گروه هفت در فوریه 2021 که شامل فراهم کردن یک میلیارد دوز در سال آینده 2022 پایبند بوده است».

این گروه در بیانیه پایانی خود گفت: «ما همچنین خواستار یک پژوهش و بررسی و به‌موقع، شفاف، مبتنی بر آراء متخصصان و بر پایه علم در مورد بیماری کووید-19 و ریشه‌های این همه گیری از جمله گزارش تخصصی چین هستیم».

از سوی دیگر، رهبران قدرت‌های بزرگ گروه هفت، روز یکشنبه در سومین و آخرین روز نشست خود در بریتانیا، به بررسی وضعیت اضطراری آب و هوا پرداخته و اعلام کردند که برای بازگرداندن شرایط جهان به روند طبیعی پس از بحران کووید 19 عزم خود را جزم خواهند کرد.

این گروه همچنین از اتحاد و انسجام خود برای مقابله با چالش‌های چین و روسیه خبر داد.

شامگاه شنبه، جلسات و نشست‌های چند جانبه اعضای گروه هفت به پایان رسید و اعضای این گروه با گرفتن عکس دسته جمعی به نشست خود پایان دادند.

تحلیلگران می‌گویند اگر چه این نشست یک اجماع کلی از اتفاق نظر اعضای آن را نشان می‌داد اما اختلافات بین اروپایی‌ها و بریتانیایی‌ها درباره «برگزیت» و پرونده پیچیده ایرلند شمالی همچنان آشکار شده بود.

در رابطه با حضور رئیس جمهوری آمریکا در این نشست شاید یکی از برجسته ترین اهداف جو بایدن در اولین سفرش به خارج از کشور، بازگشت ایالات متحده به صحنه بین المللی پس از انزوای واشینگتن در دوران دونالد ترامپ است.

این نشست در واقع اتحاد بریتانیایی‌ها، فرانسوى‌ها، آلمانی‌ها، ایتالیایی‌ها، ژاپنی‌ها و کانادایی در برابر مسکو و پکن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم