کمیته بانکی سنای آمریکا از لغو برخی تحریم‌های ایران ابراز ناخرسندی کرد

سناتور تومی: حتی اوباما هم وقتی که برجام را امضا کرد تروریستی بودن نهادهای مورد نظر را لغو نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی لغو برخی تحریم‌های ایران، «کمیته بانکی» مجلس سنا در کنگره آمریکا روز پنجشنبه، با ابراز ناخرسندی از این تصمیم از وزیر خزانه‌داری توضیح رسمی خواست.

این کمیته با صدور بیانیه‌ای گفت که وزارت باید توضیح دهد که چگونه تحریم‌های مرتبط با تروریسم علیه نهادهای ایرانی به نفع امنیت ملی ایالات متحده است.
پت تومی، سناتور جمهوری‌خواه ایالت پنسیلوانیا و عضو ارشد کمیته بانکی سنا، در نامه‌ای رسمی‌ به جنت یلن، وزیر خزانه‌داری، که نسخه‌ای از آن به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، نیز ارسال شد، تاکید کرد که «حتی رئیس جمهور اسبق اوباما هم وقتی که برجام را امضا کرد، تروریستی بودن نهادهای مورد نظر را لغو نکرد.»

تومی با اشاره به مداخلات نظامی رژیم ایران در خاورمیانه، در نامه خود گفته «ایران قصد دارد از خشونت منطقه‌ای‌اش که از دوران ریاست‌جمهوری بایدن بیشتر شده، به عنوان اهرم اخاذی در جریان مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.»

Iran nuclear talks
Iran nuclear talks

این عضو ارشد «کمیته بانکداری، مسکن و امور شهری سنا»، که صلاحیت درخواست پاسخگویی از نهادهای مالی، و «اداره تروریسم و اطلاعات مالی» وزارت خزانه‌داری ایالات متحده را دارد، همچنین هشدار داد که دولت آمریکا «نباید در برابر تروریسم و اخاذی هسته‌ای باعث تشویق و ادامه اقدامات شیطانی رژیم ایران تسلیم شود.»
این سناتور برجسته همچنین یادآوری می‌کند که «برجام، برنامه موشکی ایران و همچنین حمایت مالی‌اش از تروریسم را نادیده می‌گیرد، و در عوض میلیاردها دلار در اختیار تهران قرار می‌دهد تا برای سرمایه‌گذاری روی فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در سراسر منطقه خرج کند. ما قبلاً این راه را رفته‌ایم.»
تومی می‌گوید که «من به ویژه نگران گزارش‌هایی هستم مبنی بر اینکه دولت بایدن دارد خودش را برای رفع تحریم‌های نهادهای مالی قابل توجهی همچون بانک مرکزی ایران و شرکت ملی نفت ایران آماده می‌کند. این نهادها طبق قانون سال ۲۰۱۷ که مجازات علیه عوامل و وابستگان سپاه پاسداران را مجاز می‌داند، به عنوان نهادهای حامی تروریسم معرفی شدند.»
سناتور تومی در پایان، با توجه به مخاطرات فراوان برداشتن تحریم‌ها از روی نهادهای تروریستی، از وزارت خزانه‌داری درخواست کرده تا تمام گزارش‌ها و ارزیابی‌های مربوط به تاثیر آزادسازی میلیاردها دلار برای سپاه پاسداران بر روی امنیت ملی آمریکا را حداکثر تا روز 25 ژوئن 2021 به کمیته بانکی سنا ارائه دهد.

گفتنی است وزارت خزانه داری آمریکا عصر پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت تحریم ها علیه سه مقام پیشین ایران از جمله احمد قلعه‌بانی، یکی از مدیران کل شرکت ملی نفت ایران، فرزاد بازرگان، مدیر کل شرکت اینترترید هنگ‌کنگ و محمد معینی، یکی از مدیران تجاری شرکت بازرگانی نفت ایران را لغو کرده است. مطابق این بیانیه، شرکت کشتیرانی چارمینگ و شرکت مدیریت کشتی آکسینگ شانگهای نیز از لیست حریمها برداشته شده‌اند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» روز پنجشنبه به نقل از مقامات آمریكایی نوشت كه این اقدام بایدن برای نشان دادن تعهد واشینگتن برای كاهش فشار حداکثری در صورت تغییر رفتار تهران، رخ داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم