قانونگذاران آمریکا لایحه‌ای برای تبدیل برجام به معاهده الزام‌آور ارائه دادند

قانونگذاران جمهوری‌خواه نسبت به اقدام دولت بایدن در رفع برخی تحریم‌ها علیه مقامات ایرانی اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سناتورهای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا روز جمعه 11 ژوئن 2021 به رهبری ران جانسون، سناتور اهل ویسکانسین، لایحه‌ای ارائه دادند که به موجب آن توافق هسته‌ای ایران موسوم به «برجام» به معاهده‌ای الزام‌آور تحت هدایت قانونی کنگره آمریکا تبدیل خواهد شد.
این سناتورها اعلام کردند که هرگونه توافق جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، با مقامات ایرانی درباره برنامه هسته‌ای ایران باید به منزله معاهده‌ای قانونی تلقی شود که انعقاد و اجرایش منوط به مشاوره و موافقت سنا باشد.

لایحه ارائه‌شده گفته این معاهده را می‌توان «قانون معاهده هسته‌ای ایران» نامگذاری کرد. بر اساس این لایحه، رئیس جمهوری نمی‌تواند تحریم‌های روی رژیم ایران را لغو یا تعلیق کند یا کاهش دهد، یا به دلیل حصول توافق هسته‌ای با ایران از اِعمال تحریم‌ها خودداری کند، مگر اینکه توافق‌نامه منوط به مشاوره و موافقت مجلس سنا شده و موافقت دو سوم سناتورها را بدست آورده باشد.

سیندی هاید اسمیت، سناتور می‌سی‌سی‌پی، در دفاع از این لایحه گفت: «اگر بودجه دفاعی پرزیدنت بایدن را نمادی از رویكردش نسبت به امنیت ملی در نظر بگیریم، سنا باید درباره اهداف هسته‌ای ایران مورد مشورت و موافقت قرار بگیرد. قانون معاهده هسته‌ای ایرانِ سناتور ران جانسون، بر تلاش‌ها برای تمدید توافق هسته‌ای فاجعه‌آمیز اوباما با ایران محدودیت‌های قانونی وضع خواهد کرد.»

در همین حال، با نظر به برداشته شدن بعضی تحریم‌های روی رژیم ایران توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا، که برخی‌شان مربوط به رفتارهای تروریستی است، قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکا اعتراضات خود را نسبت به دولت بایدن افزایش داده‌اند.
مارک گرین، نماینده کنگره از تنسی، با اشاره به صدور تسلیحات ایرانی به ونزوئلا توسط ناوبندر مکران گفت: «ایران در حال عرض اندام است و احتمالاً تسلیحات مرگبار به حیاط خلوت آمریکا فرستاده است. وقتی از همان ابتدای ریاست جمهوری خود به ایران امتیاز می‌دهید، نتیجه‌اش همین چیزی می‌شود که می‌بینید.»

لیزا مک‌کلین، نماینده کنگره از میشیگان، در واکنش به لغو برخی تحریم‌ها گفت: «تصمیم پرزیدنت بایدن برای لغو تحریم‌های مقامات ایرانی دلخراش بود. [رژیم] ایران دشمن آمریكاست، و نشست‌های مجلس خود را غالباً با شعار "مرگ بر آمریكا" آغاز می‌كند. پرزیدنت بایدن ترجیح می‌دهد جلوی دشمنان‌مان کوتاه بیاید تا اینکه از ما و متحدان‌مان محافظت کند.»

بیل هگرتی، سناتور تنسی، با اشاره به رویکرد دوگانه دولت بایدن نسبت به رژیم ایران و حوثی‌های مورد حمایتش گفت: «این خوب است که وزارت خزانه‌داری علیه قاچاقچیان نفتی که حوثی‌های مورد حمایت ایران را تأمین مالی می‌کنند تحریم‌هایی وضع کرد، اما بایدن با وجود حمایت مستمر تهران از تروریسم، تحریم‌های مقامات نفتی ایران را لغو کرد. آیا این گام اول برداشتن تحریم‌ها از روی آخوندهاست؟»

بیشترین بازدید موضوعات مهم