عراقچی: فکر نکنم در هفته جاری به توافق برسیم

سفیر روسیه: در مسیر درست پیش می‌رویم، اما نه با سرعتی که می‌خواهیم.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای، روز شنبه 12 ژوئن 2021 پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت که فکر نمی‌کند طرف‌های مذاکرات هسته‌ای ظرف هفته جاری بتوانند به جمع بندی نهایی برسند.

عراقچی به «خبرگزاری صدا و سیمای ایران» گفت : « با وضعیت پیچیده‌ای مواجه هستیم به این دلیل که هم بازگشت آمریکا به برجام یکسری مسائل فنی، حقوقی و سیاسی دارد و هم راستی آزمایی اقدامات آمریکا، از پیچیدگی‌هایی برخوردار است و باید برای آن برنامه ریزی شود و در آن خصوص دقت شود و برای آن شاخص تعیین شود.»
او توضیح داد: « ما به دنبال دستیابی به یک توافق مطلوب و خوب برای جمهوری اسلامی ایران هستیم و در این مسیر، نه عجله داریم و نه وقت را تلف می‌کنیم. مهم این است که در هرگونه توافق، اصول و شاخص‌های جمهوری اسلامی ایران در آن رعایت شده باشد. »
میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس پس از نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: «در مسیر درست پیش می‌رویم، اما نه با سرعتی که می‌خواهیم. به چند هفته‌ دیگر نیاز داریم روی موضوعات جانبی توافق کرده و به موضوعات اصلی برسیم. در حال حاضر موضوع اصلی این است که توافقی که حاصل می‌شود، چگونه اجرا شود و چه کسی چه کاری انجام دهد. این موضوع هنوز حل نشده است.»

الن جورج متن وابسته مطبوعاتی اتحادیه اروپا در وین در پایان جلسه نخست از ششمین دور کمیسیون مشترک برجام هم گفت: «در حال پیشرفت در مذاکرات هستیم اما گفت‌وگوها به صورت فشرده جریان دارد و برخی مسائل از جمله درباره چگونگی گام‌های اجرایی برجام باقی‌مانده است.»

به گفته او اعضای برجام روی یافتن راه‌ حل‌ها برای نزدیک شدن به توافق نهایی برای احیای توافق هسته‌ای ایران طی روزهای آینده متمرکز هستند.

وانگ کوان، نماینده چین در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام هم لغو تحریم‌ها را کلید اصلی حصول توافق در مذاکرات هسته‌ای با ایران دانست. او گفت که تمامی طرف‌ها تمایل به ارائه راه‌حل دارند، اما برخی مناقشات همچنان باقی مانده‌اند.

سفیر وانگ از همه طرف‌ها خواست که تلاش خود را برای دستیابی به فرمول جامعی برای بازگشت زودتر ایالات متحده و ایران به اجرای کامل برجام، دو برابر کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم