کانادا: ایران همچنان درباره هواپیمای اوکراینی دروغ می‌گوید

عدم همکاری ایران به این معناست که آسمان این کشور برای عبور هواپیماها، همچنان خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رالف گودال، مشاور نخست وزیر کانادا، بامداد روز جمعه 21 خرداد، جمهوری اسلامی را به دروغگوئی درباره هواپیمای اوکراینی متهم کرد و گفت، تا زمانی که ایران از بیان تمامی حقیقت درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی امتناع می‌کند، آسمان این کشور برای عبور هواپیماهای مسافربری همچنان ناامن باقی خواهد ماند.

او تأکید کرد که ایران حاضر نیست تمام حقیقت را درباره سقوط هواپیمای اوکراینی بگوید و با گروه‌های تحقیق، همکاری لازم به عمل نمی‌آورد.

پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه «امام خمینی» تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.

مشاور ویژه نخست وزیر کانادا اضافه کرد، جهان باید این موضوع را جدی بگیرد. هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کرد که آسمان تهران امروز امن‌تر از ژانویه 2020 است.

گودال همچنین گفت که ایران از روز اول به دنبال طفره رفتن و گمراه کردن بوده است.

از سوی دیگر، دیدبان حقوق بشر در 27 می گذشته اعلام کرد که حکومت ایران فشارهای خود بر خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی را افزایش داده است.

شکنجه و بازداشت ظالمانه

دیده‌بان حقوق بشر از اکتبر 2020 تا ژانویه 2021 با 31 نفر از وابستگان قربانیان و افراد با اطلاع مستقیم از رفتار مقامات با خانواده‌ها گفتگو کرد. آنها گفتند که نهادهای امنیتی ایران به شکل خودسرانه اعضای خانواده قربانیان مورد بازداشت، احضار، بازجویی آزارنده، شکنجه، و بدرفتاری قرار داده‌اند. این نهادها ظاهراً در تلاشی آشکار برای ممانعت از تلاش‌ها در راه پاسخگویی اموال قربانیان را به وابستگانشان باز پس نگردانده‌اند و در امر تدفین و گردهمایی یادبود نیز دخالت کرده‌اند.

طبق گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر، حداقل 16 نفر از نزدیکان قربانیان توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی تهدید شدند تا در مصاحبه با رسانه‌های خارجی شرکت نکنند.

خاموش کردن نور امید به عدالت

در این ارتباط، مایکل بیچ، مدیر بخش خاورمیانه‌ای سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید:«سپاه پاسداران 176 نفر را کشت بدون اینکه کسی آنها را محاکمه کند. در عوض دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ایران، خانواده‌های قربانیان را تحت فشار قرار داده و حقوق آنها را زیر پا می‌گذارد تا هرگونه نور امیدی به عدالت را خاموش کند».

او اضافه می کند:«به جای اینکه اعتماد مردم را از طریق یک تحقیق شفاف و عادلانه به دست آورند، حکومت ایران هر تلاشی برای اجرای عدالت را در نطفه خفه می‌کند».

دولت اوکراین ضمن رد پیشنهاد ایران برای پرداخت 150 هزار دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای ساقط شده توسط سپاه پاسداران، خواستار محاکمه عاملان این جنایت شد.

پیشتر، بریتانیا، کانادا، سوئد و اوکراین در بیانیه مشترکی تاکید کرده‌اند دو موشکی که ایران به سوی هواپیمای مسافربری اوکراین شلیک کرده، حذف بخش‌هایی از اطلاعات در گزارش مربوط به ساقط کردن هواپیما و «پنهان‌کاری‌‌های» ایران در تهیه گزارش مربوطه، «به مثابه نقض قوانین بین‌المللی» است.

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا، اخیرا طی حکمی، اعلام است که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران یک اقدام «عمدی» و «تروریستی» بوده است.
در این حکم، دادگاه نتیجه گرفت که سپاه «می‌دانست که پرواز 752 یک هواپیمای غیرنظامی است و با هدف نابودی آن را هدفمند سرنگون کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم