چین خواستار افزایش تلاش‌ها برای احیای برجام شد

وانگ یی: برای بازگشت به توافق، لغو تحریم‌های ایران اولین کاری است که طبیعتا باید انجام شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وانگ یی، وزیر خارجه چین، با بیان اینکه «قلدری‌های یک‌جانبه آمریکا» منشا اصلی مشکلات بر سر برنامه هسته‌ای ایران است گفت برای احیای «برجام»، لغو تحریم‌های ایران در ابتدا، «امری طبیعی» است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وانگ یی، روز جمعه 11 ژوئن 2021، که در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل، به صورت مجازی سخن می‌گفت، تاکید کرد که طرف‌های مذاکره‌کننده باید تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای ایران را افزایش دهند.

وزیر خارجه چین همچنین از ایالات متحده و روسیه خواست بیشتر از زرادخانه‌های هسته‌ای خود بکاهند.

او در ادامه گفت: «برای بازگشت به توافق (هسته‌ای)، لغو تحریم‌های ایران اولین کاری است که طبیعتا باید انجام شود.»

مقامات ارشد کشورهای عضو برجام طی ماه‌های گذشته در وین کوشیدند این توافق که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد را احیا کنند.

از سویی میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، امروز با اشاره به شروع دور جدید مذاکرات در روزهای آینده گفت: «ارزیابی چشم‌اندازها متفاوت است، اظهارات محتاطانه هم از طرف ایران و هم از طرف آمریکایی جلب توجه می‌کند و به این دلیل برخی مسائل که اهمیت بالایی برای دو طرف ایران و آمریکا باقی مانده است.»

از سوی دیگر، نمایندگی اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایران تنها کشوری است در جهان که در تاسیسات تحت نظارت آژانس، اورانیوم با غنای 60 درصد تولید می‌کند.

در این بیانیه آمده است نصب و راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته و تولید اورانیوم فلزی و پیشرفت در نصب تجهیزات تولید اورانیوم فلزی غنی‌شده تا میزان 20 درصد هشدار آمیز است.

نمایندگی اتحادیه اروپا از ایران خواسته که فعالیت‌های مغایر با توافق هسته‌ای را سریعا به عقب برگرداند و با اجرای اقدامات شفاف به‌طور کامل به برجام پایبند باشد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه با اشاره به اینکه هنوز ایران توضیحات کافی درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در 3 مرکز هسته‌ای این کشور نداده است، مجددا از جمهوری اسلامی خواست با شفافیت عمل کرده و برای اعتمادسازی اطلاعات لازم را در اختیار آژانس قرار دهد.

مذاکرات اتمی وین برای بازگشت متقابل ایران و آمریکا به برجام از اواسط فروردین 1400 در وین و با حضور نمایندگان ایالات متحده در جریان است. تاکنون پنج دور از مذاکرات انجام گرفته است اما به‌رغم اظهار خوش‌بینی طرف‌های حاضر در گفت‌و‌گوها هنوز بر مسائل و‌ مشکلات اصلی توافقی حاصل نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید