.
.
.

هشدار آمریکا به ونزوئلا برای بازگرداندن ناوگان ایرانی

پنتاگون: تحویل محموله‌های تسلیحاتی ایرانی به دولت مادوراقدامی تحریک‌آمیز و یک تهدید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده هشدار داد که انتقال تسلیحات و قایق‌های تندرو و موشک‌های دوربُرد از ایران به ونزوئلا را تحمل نخواهد کرد و علیه آن واکنش نشان خواهد داد. ناظران می‌گویند که رژیم مادورو قصد دارد از این تسلیحات به عنوان اهرم فشار علیه آمریکا به قصد برداشتن تحریم‌ها استفاده کند.
به گزارش «پولیتیکو»، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» هشدار داد که تحویل محموله‌های تسلیحاتی ایرانی به دولت مادورو «اقدامی تحریک‌آمیز و تهدیدی برای شرکای ما در این نیمکره خواهد بود.»

کربی تاکید کرد که ایالات متحده این حق را برای خود محفوظ می‌دارد و افزود: «برای جلوگیری از انتقال و تحویل این تسلیحات، اقدامات هماهنگ با شرکای‌مان انجام دهیم.»
«مكران»، تانكری نفتی که به «ناوبندر» و پایگاه متحرک دریایی تغییر کاربری داده شده، با همراهی «سهند»، جدیدترین ناوچه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، دو هفته پیش از جنوب ایران به سوی آب‌های آزاد لنگر برداشت.


مقامات آمریکایی طی دو هفته اخیر روند پیشرفت ناوگان ایرانی در آب‌های خاورمیانه، امتداد ساحل شرقی آفریقا، دور «دماغه امیدواری» در آفریقای جنوبی، و اکنون به سمت شمال غربی اقیانوس اطلس رصد کرده‌اند.
صبح روز چهارشنبه 9 ژوئن 2021، این ناوگان بیش از نیمی از مسیر ایران به سوی ونزوئلا را طی کرده و در 1000 مایلی کیپ تاون آفریقای جنوبی به آرامی به سوی شمال غربی حرکت می‌کرد. این اولین بار است که نیروی دریایی ایران دماغه امیدواری را دور می‌زند و وارد اقیانوس اطلس می‌شود.
قانونگذاران آمریکایی به دولت بایدن هشدار داده‌اند تا برای جلوگیری از ورود ناوگان ایرانی به آب‌های نیمکره غربی تلاش جدی کند. مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا و نایب رئیس «کمیته اطلاعات سنا» در توییتر نوشت: «محموله این ناوگان ظاهرا نفت یا سوخت نیست. آنچه به نظر می‌رسد این است که هدف این ناوگان تحویل تسلیحات (مانند قایق‌های تندرو) به ونزوئلاست، که فرصت قدرت‌نمایی کردن به دولت بایدن را برای آنها فراهم می‌کند.»
پیشتر الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور مربوط به ایران و ونزوئلا در دولت رئیس‌جمهور پیشین آمریکا دونالد ترامپ، در دوران تصدی بر این مقام به دولت مادورو هشدار داده بود: «صدور موشک‌های دوربُرد از ایران به ونزوئلا برای ایالات متحده قابل قبول نیست، و آمریکا اجازه چنین نقل و انتقالاتی را نخواهد داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم