.
.
.

تغییر استراتژی آمریکا در اقیانوس آرام برای مقابله با چین

نیروی هوایی آمریکا پیشتر از «داروین» در استرالیا برای استقرار بمب‌افکن‌های خود استفاده کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجله «فوربز» در مقاله‌ای به بررسی تغییر استراتژی نظامی آمریکا در اقیانوس آرام برای مقابله با چین پرداخته است. بر اساس این تحلیل، نیروی هوایی آمریکا تلاش می‌کند پرسنل و تجهیزات خود را به پایگاه‌های متعدد کوچک‌تر منتقل کند تا از حمله موشکی احتمالی چین در امان بمانند.

به گفته «فوربز»، سالیان سال نیروی هوایی ایالات متحده، هواپیماهای جنگی خود را در دو پایگاه در غرب اقیانوس آرام متمرکز کرده بود: جنگنده‌ها در پایگاه هوایی کادِنا در استان اوکیناوای ژاپن؛ و بمب‌افکن‌ها و هواپیماهای بزرگ پشتیبانی در پایگاه هوایی اندرسن در گوام.

پکن روی این دو پایگاه‌ تمرکز کرده و استراتژی ساده‌ای برای مقابله با نیروی هوایی ایالات متحده در منطقه طرح کرده بود. مطابق این طرح، چین باید در زمان جنگ با آمریکا، با دو هزار موشک بالستیک غیر اتمی پایگاه‌های هوایی را بکوبد و باند فرودگاه، آشیانه، مخازن سوخت، و انبارهای این پایگاه‌ها را با خاک یکسان کند. پس از سال‌ها سرمایه‌گذاری، اینک چین حدود 1300 موشک زمین-به-زمین برای این منظور تهیه کرده، که برد کافی برای هدف قرار دادن کادنا و اندرسن از خاک چین را دارند.

نیروی هوایی ایالات متحده کاملاً از تهدید موشک‌های چینی آگاه است، و لذا طرح خود برای فرار از رگبار موشکی چین را آماده کرده است. بر اساس این طرح جدید، صدها هواپیمای جنگی قرار است در ده‌ها پایگاه کوچکتر در سطح اقیانوس آرام پخش شوند تا قدرت ضربه موشکی احتمالی چین را کاهش دهند. فلسفه‌ی پنهان این طرح این است که هرچه پرسنل و وسایل متحرک‌تر باشند، کمتر در معرض اصابت موشک‌های چینی قرار می‌گیرند.

نیروی هوایی ایالات متحده پیشتر از «داروین» در استرالیا برای استقرار بمب‌افکن‌های خود استفاده کرده بود. اینک پالائو، میکرونزی، و ماریانا، که همه کشورهای کوچک مجمع‌الجزیره‌ای در وسط اقیانوس آرام هستند، از پایگاه‌های هوایی جدید آمریکا میزبانی خواهند کرد. این کار، تعداد سکوهای پرواز آمریکا را در هنگام بروز جنگ با چین به طرزی چشمگیر افزایش می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم