ایران در آستانه دریافت یک ماهواره جاسوسی از روسیه است

کارشناسان روس یک تیم ایرانی را برای کار با این ماهواره آموزش دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه «واشینگتن پست»، به نقل از مقا‌مات و منابع مطلع آمریکایی و خاورمیانه‌ای نوشته است، روسیه در تدارک ارائه یک سیستم ماهواره‌ای پیشرفته به ایران است که توانایی تهران در رصد و شناسایی اهداف نظامی در خاورمیانه را به طور چشم گیری افزایش می‌دهد.

«واشینگتن پست»، جمعه 21 خرداد، گزارش داد مسکو به زودی ماهواره «کانپوس-وی» که دارای دوربین‌های بسیار قوی و دقیقی است را به ایران تحویل خواهد داد. ماهواره مذکور به ایران این قدرت را می‌دهد که به طور دائم تاسیسات استراتژیکی مانند پایگاه‌های نظامی اسرائیل و پایگاه‌های آمریکا در عراق را زیر نظر داشته باشد.

به‌رغم این که روسیه اعلام کرده ماهواره «کانپوس- وی» کاربرد غیر نظامی دارد اما برخی سرداران سپاه از سال 2018 به طور مستمر با روس‌ها درباره شروط خرید و راه‌اندازی این ماهواره در حال مذاکره بودند.

آموزش در راه اندازی ماهواره

بنا به گزارش یک مقام آمریکایی، کارشناسان روس بهار امسال برای آموزش یک تیم ایرانی جهت راه‌اندازی و استفاده از این ماهواره وارد ایران شدند. قرار است این ماهواره از مرکزی که در اطراف شهر کرج ساخته شده به فعالیت بپردازد.

پرتاب از روسیه

منابع خبری اعلام کردند که بنا به توافق میان مسکو و تهران پرتاب این ماهواره از روسیه انجام می‌گیرد. ماهواره مذکور پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در توانایی‌های جاسوسی ایران به‌شمار می‌رود اما کماکان از قدرت ماهواره‌ای و تجسسی آمریکا بسیار کمتر است.
طبق گفته کارشناسان، ماهواره کانپوس-وی امکان جاسوسی دائم و قابل کنترل از مکان‌های مورد نیاز را به ایران می‌دهد.

ماهواره‌ای برای اختلاف بیشتر روسیه و آمریکا

خبر این ماهواره در آستانه دیدار ولادمیر پوتین و جو بایدن، روسای جمهور روسیه و آمریکا، می‌تواند به لیست طولانی اختلافات میان دو کشور از جمله حملات سایبری و دخالت روسها در انتخابات اخیر آمریکا اضافه شود.

افزون بر آن مخالفان بازگشت ایالات متحده به برجام از افشای این خبر استفاده کرده و از مقامات دولت آمریکا خواهند خواست در هر گونه توافق احتمالی با تهران بلندپر‌وازی‌های نظامی ایران در منطقه نیز مورد بحث و گفت‌وگو قرار بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم