آمریکا: راه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را سد خواهیم کرد

لوید آستین: من بسیار نگران افزایش تسلیحات در همسایگی‌مان هستم؛ فرقی نمی‌کند چه نوع تسلیحاتی باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه 10 ژوئن 2021 با نظر به فعالیت‌های اتمی مشکوک ایران، مداخلات نظامی و مالی‌اش در یمن، و گسیل تحریک‌آمیز نیروی دریایی‌اش به نیمکره غربی، اعلام کرد آمریکا اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را به ایران نخواهد داد.

ند پرایس که در جریان سخنرانی مطبوعاتی میان خبرنگاران حاضر شده بود، درباره صدور تسلیحات ایرانی به ونزوئلا از طریق ناوبندر «مکران»، که هم‌اینک در آب‌های اقیانوس اطلس به سوی دریای کارائیب در حرکت است، گفت: «ما آماده‌ایم تا از تمام اهرم‌های موجود، از جمله تحریم، علیه هر کسی که برای ایران امکان ارائه مداوم تسلیحات به شرکای جنگ‌طلبش را فراهم می‌کند، استفاده کنیم.»

وزیر دفاع ایالات متحده، لوید آستین، نیز درباره امکان تحویل قایق‌های تندرو و موشک‌های بالستیک توسط ایران به دولت نیکولا مادورو گفت: «من بسیار نگران افزایش تسلیحات در همسایگی‌مان هستم؛ فرقی نمی‌کند چه نوع تسلیحاتی باشد.»

وزارتخانه‌های خزانه‌داری و خارجه آمریکا امروز برخی افراد و نهادهایی را که عضو یک شبکه‌ بین‌المللی پولشویی برای تأمین اعتبارات ده‌ها میلیون دلاری برای حوثی‌های شورشی مورد حمایت ایران در یمن هستند را تحریم کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعضاء این شبکه، شرکت‌های ویترینی ایجاد کرده‌اند که کارشان فروش کالاهای ایرانی از جمله نفت ایران در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن، به منظور تامین هزینه‌های حوثی‌ها در یمن است.

پرایس افزود: «همانطور که قبلا هم گفتم، ما از تمام ابزارهای موجود استفاده خواهیم کرد تا پشتیبانی ایران از نیروهای نیابتی، گروه‌های تروریستی، و سایر بازیگران شیطان‌صفت در منطقه و حتی فراتر از آن را متوقف کنیم.»

در پایان، با بیان اینکه هیات آمریکایی اواخر هفته جاری برای انجام دور ششم مذاکرات «برجام» به وین بازمی‌گردد، ند پرایس خاطرنشان کرد: «اینطور نیست که ما داریم وقت تلف می‌کنیم. ما روی اصول حرکت می‌کنیم. نواخت حرکت ما هماهنگ است با هدف ما، که دوباره محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، و متعهد کردن ایران به پذیرش یک ممنوعیت مداوم و راستی‌آزمایی‌پذیر بر روی تلاش‌هایش به منظور ساختن بمب اتم است. این هدف ماست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید