.
.
.

وال استریت ژورنال: بایدن تحریم چندین شرکت و مقام سابق ایرانی را لغو کرد

این تحریم‌ها تلاش آمریکا برای نشان دادن تعهدشان به کم کردن فشار‌ها بر تهران در صورت تغییر رفتار ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «وال استریت ژورنال»، گزارش داد که دولت جو بایدن، در یک گام بزرگ، روز پنجشنبه، تحریم‌ها علیه بیش از ده مقام سابق ایرانی و برخی شرکت‌های انرژی را لغو کرد.
این روزنامه گفته این اقدام به دلیل توقف مذاكرات هسته‌ای در وین صورت گرفته است. وال استریت ژورنال همچنین به نقل از مقامات آمریكایی نوشته كه این اقدام بایدن برای نشان دادن تعهد واشینگتن برای كاهش فشار حداکثری در صورت تغییر رفتار تهران، رخ داده است.

بنا به این گزارش، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه تحریم‌ها علیه مقامات ارشد سابق شرکت ملی نفت ایران و چندین شرکت حمل و نقل و تجارت محصولات پتروشیمی را لغو کرد.

این در حالی است که وزارت خزانه‌داری آمریكا روز پنجشنبه از تحریم چندین نهاد و فرد یمنی و سوری مرتبط با تحریم‌های ایران خبر داد و گفت که این تحریم‌ها علیه شبکه‌ای وابسته به سپاه پاسداران ایران است که از شبه‌نظامیان حوثی حمایت می‌کند.

با این حال، ارتش ایران روز پنج‌شنبه از ورود یک ناوگروهش به اقیانوس اطلس خبرداد. اين اقدام هم‌زمان با هشدار تند واشینگتن درباره انتقال تسلیحات، قایق‌های تندرو و موشک‌های دوربُرد از ایران به ونزوئلا صورت می‌گیرد.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه، درباره این اقدام ایران، گفت: «ما آماده‌ایم اقتدار عملی خودمان را در این زمینه نشان دهیم. اقدام ما می‌تواند شامل اعمال تحریم علیه بازیگرانی باشد که به ایران امکان تداوم رفتار‌های تهاجمی و صدور اسلحه به نیروهای نیابتی‌اش را می‌دهد.»

پرایس همچنین درباره ادامه تهدیدات منطقه‌ای ایران گفت: «در حالی که مشغول همکاری با شرکایمان در 5+1 برای مهار برنامه هسته‌ای ایران هستیم، در صورتی که این کشور بخواهد جهت تجاوز به شرکای ما اقدام به صدور اسلحه به بازیگران نیابتی بکند، آماده تحمیل فشار بر آن هستیم.

با این حال پرایس با اشاره به آغاز دور ششم مذاکرات احیای برجام گفت: «تا آنجا که به ایرانی‌ها مربوط می‌شود این فرصتی برای آنان است تا قدم‌هایی که برای بازگشت به تعهدات برجامی‌شان نیاز است را محکم بردارند».

پرایس افزود: «این به ما کمک می‌کند تا تصمیمات لازم برای بازگشت به برجام و فهم اینکه کدام تحریم‌ها باید لغو شود را بگیریم، تحریم‌هایی که در تناقض با برجام است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم