.
.
.

واشینگتن: احیای برجام به اعتمادسازی نیاز دارد

گروسی: نمی‌شود دسترسی بازرسان را محدود کرد و در عین حال وانمود کرد که همه چیز روبراه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لوئیس بونو، دیپلمات ارشد سازمان انرژی اتمی آمریکا، با دعوت از ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، تاکید کرد که احیای برجام به اعتمادسازی از سوی هر دو طرف مذاکره نیاز دارد.

به گزارش «بلومبرگ»، بونو شامگاه سه‌شنبه 8 ژوئن 2021، در نشست غیرعلنی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در وین گفت: «پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما موانع بسیاری نیز پیش روی ماست. باید اعتمادسازی کرد، در واشینگتن، در تهران، و جاهای دیگر. از ایران درخواست می‌کنیم که برای احیا و اجرای کامل برجام به ایالات متحده بپیوندد.»

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، طی شهادتی نزد «کمیته امور خارجه» سنا، هشدار داده بود که در صورت عدم دستیابی سریع به یک توافق، برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران با سرعت پیشرفت خواهد کرد. ایران در ماه آوریل غنی‌سازی اورانیوم نزدیک به سطح مورد نیاز برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای را آغاز کرد.

همزمان با محدود شدن دسترسی بازرسان بین‌المللی به تاسیسات هسته‌ای ایران، اتحادیه اروپا از تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی ابراز «نگرانی شدید» کرد. اورانیوم غنی‌شده با درصد بالا، ماده اصلی تولید بمب اتم است. با این وجود، ایران اصرار می‌کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش کاملاً مسالمت‌آمیز است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه 7 ژوئن 2021 گفت: «[مساله هسته‌ای تسلیحاتی ایران] روز به روز پیچیده‌تر می‌شود. این مساله کاملا جدی است. ما باید حواس‌مان باشد. نمی‌شود دسترسی بازرسان را محدود کرد و در عین حال وانمود کرد که همه چیز روبراه است.»

در عین حال، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه 9 ژوئن 2021، در جریان رویدادی مجازی که اندیشکده «صندوق مارشال آلمان» برگزار کرد، گفت که مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی در باب چگونگی احیای برجام اواخر هفته جاری از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش «رویترز»، شرمن هشدار داد: «به نظر من پیشرفت‌های زیادی کرده‌ایم، اما تجربه خودم می‌گوید که تا تکلیف آخرین جزئیات معلوم نشود، و تاکید می‌کنم که باید معلوم بشود، توافقی در کار نخواهد بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم