.
.
.

بالا رفتن قیمت نفت در پی افزایش تردیدها در مورد لغو تحریم‌های ایران

قیمت نفت در بازارهای جهانی دوباره افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌رغم اظهار خوشبینی برخی مقامات شرکت کننده در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 میان ایران و کشورهای غربی موسوم به «برجام»، نگاهی به نوسانات بازارهای نفت بین‌المللی نشان می‌دهد که خوش‌بینی این دیپلمات‌ها با واقعیت فاصله‌ای بعید دارد.

به گزارش وبسایت «شیپ اند بانکر» که تحولات بازارهای جهانی نفت را رصد می‌کند، معامله‌گران نفت خام روز سه‌شنبه 8 ژوئن 2021، سرانجام هشدارهای بلندمدت تحلیلگران سیاسی درباره خوشبینی نسبت به اظهارات دیپلمات‌ها درباره احیای سریع برجام را جدی گرفتند.

با نظر به این حقیقت که صلح واقعی میان ایران و آمریکا و در نتیجه بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی به این زودی‌ها اتفاق نمی‌افتد، قیمت نفت در بازارهای جهانی دوباره افزایش یافت.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، اخیرا گفته بود که «من پیش‌بینی می‌کنم که حتی در صورت احیای برجام، صدها تحریم، از جمله تحریم‌های اعمال‌شده در دوران دولت ترامپ، روی ایران باقی بماند.»

اندکی بعد، بهای نفت «برنت» 73 سنت معادل 1 درصد افزایش یافت تا با 72.22 دلار در هر بشکه به بالاترین قیمت از ماه مه 2019 برسد. قیمت «وست تگزاس اینترمیدیت» هم 82 سنت معادل 1.2 درصد افزایش یافت و به 70.05 دلار برای هر بشکه رسید که بالاترین میزان از اکتبر 2018 است.

به گفته ناظران، فشارهای حقوقی و اقلیمی بر غول‌های نفتی در حیطه کشورهای دموکراتیک باعث شده تا آنها به تجارت با کشورهای غیردموکراتیک مانند ایران که در آنجا اصول حقوق‌بشری و قوانین زیست‌محیطی بین‌المللی جدی گرفته نمی‌شود علاقه خاصی نشان بدهند.

در پی اوج‌گیری تلاش‌های ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، بسیاری از شرکت‌های نفتی بین‌المللی مجبور شدند تجارت خود را با ایران را متوقف کنند.

به همین دلیل هم این کمپانی‌ها در جریان گفت‌وگوهای مقامات غربی با جمهوری اسلامی در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما بر سر قضیه اتمی، از مشتاقان بزرگ به نتیجه رسیدن مذاکرات بود تا بتواند برای سرما‌یه‌گذاری، استخراج، پالایش و فروش فرآورده‌های نفتی به ایران بازگردند.

با نظر به این سوابق، ناظران شرکت‌های نفتی چندملیتی را کماکان از فشارآورندگانِ عمدهٔ پشت پرده به دولت بایدن در آمریکا و دیگر مقامات سیاسی غربی می‌دانند تا هرچه زودتر تحریم‌های دوران ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، را از روی جمهوری اسلامی برداشته و به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به برجام بازگردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم