.
.
.

آمریکا: از عدم همکاری ایران و آژانس عمیقا نگرانیم

ند پرایس:‌ ما از نزدیک دیدار ایران و آژانس را زیر نظر خواهیم داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه 19 خرداد، از عدم ارائه اطلاعات لازم و معتبر درباره آثار اورانیوم اعلام‌نشده توسط ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه با اشاره به اینکه هنوز ایران توضیحات کافی دربارهٔ ذرات اورانیوم پیدا شده در 3 مرکز هسته‌ای این کشور نداده است، مجدداً از جمهوری اسلامی خواست با شفافیت عمل کرده و برای اعتمادسازی اطلاعات لازم را در اختیار آژانس قرار دهد.

در همین راستا، ند پرایس در پاسخ به پرسشی در خصوص درخواست مدیر آژانس گفت، ما از این که ایران اطلاعات مورد نیاز آژانس را ارائه نکرده است، به‌شدت نگران هستیم.

او گفت، این پرسش‌ها مربوط به تعهدات اساسی ایران در چارچوب توافق جامع پادمانی با آژانس است، که توسط «ان‌پی‌تی» ملزم به اجرای آن شده و این از تعهدات ذیل توافق برجام جدا است.

پرایس اضافه کرد، ایران باید به‌طور کامل و اساسی با آژانس همکاری کند و این کار می‌بایست بدون تاخیر بیشتر انجام شود.

او گفت، در جریانیم که ایران و آژانس به احتمال زیاد در روزهای آینده دیدار و در خصوص این مسائل گفت‌وگو کنند و ما از نزدیک آن را زیر نظر خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پایان تاکید کرد: «مؤثرترین راه برای اینکه مطمئن شویم ایران هیچ‌گاه ایالات متحده، اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه را با سلاح اتمی تهدید نمی‌کند، دیپلماسی است.»

گروسی، دوشنبه گفته بود: «[مساله هسته‌ای تسلیحاتی ایران] روز به روز پیچیده‌تر می‌شود. این مساله کاملا جدی است. ما باید حواس‌مان باشد. نمی‌شود دسترسی بازرسان را محدود کرد و در عین حال وانمود کرد که همه چیز روبراه است.»

او تاکید کرده بود: «پیشرفت محسوسی در مذاکرات با ایران نداشته‌ایم. ایران گفته همکاری می‌کند، اما در عمل هیچ اقدامی نکرد. از ایران می‌خواهیم شفاف‌سازی کرده و برای اعتمادسازی، اطلاعاتی ارائه دهد. امیدواریم اظهارات ایران درباره حسن نیت، به اقدامات جدی تبدیل شود.»

جیک سالیوان: گام‌های دیگری برمی‌داریم

در همین راستا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، شامگاه چهارشنبه 19 خرداد، طی یک کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که دولت ایالات متحده سختی‌های هرگونه مذاکره هسته‌ای با تهران را دست کم نمی‌گیرد، زیرا چنین مذاکراتی را قبلا پشت سر گذاشته است.

سالیوان با اشاره به اینکه او معتقد است، طرف ایرانی آماده ادامه مذاکرات تا رسیدن به نتیجه نهایی است، در عین حال تأکید کرد که اگر ایران آمادگی مذاکره با حسن نیت را نداشته باشد واشینگتن با قدرت و توانایی حق برداشتن قدم‌های دیگری را برای خود محفوظ می‌دارد.

او همچنین گفت: «ایران می‌تواند چیزهایی را به دست آورد، زیرا تحریم‌های زیادی وجود دارد که لزوماً بخشی از تحریم‌های برجام نیست».

از سوی دیگر، سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک در نشست شورای حکام آژانس، خاطرنشان کردند از اینکه تعهدات برجام همزمان با گفت‌وگوهای وین برای احیای این توافق‌نامه نقض می‌شود بسیار متاسف هستند.

این بیانیه همچنین، اجرای کامل برجام را به نفع امنیت جمعی دانست و تاکید دارد که در صورت اجرای کامل، به این توافق‌نامه متعهد خواهند بود.

سه کشور اروپایی در ادامه از اینکه ایران خواستند تا به تمامی گام‌های مغایر با توافق هسته‌ای پایان دهد و از آنها بازگردد تا فرصت دیپلماتیکی که در مذاکرات وین وجود دارد از بین نرود.

در این بیانیه آمده است: «ایران با محدودکردن دسترسی آژانس، کار را برای جامعه بین‌المللی سخت‌تر می‌کند تا بتوانند مطمئن شوند که فعالیت‌های ایران صلح‌آمیز باقی خواهند ماند. ما می‌دانیم که نگرانی جدی ما درخصوص اقدامات ایران به طرز عمده در میان اعضای شورای حکام مشترک است.»

مذاکرات اتمی وین برای بازگشت متقابل ایران و آمریکا به برجام از اواسط فروردین 1400 در وین و با حضور نمایندگان ایالات متحده در جریان است. تاکنون پنج دور از مذاکرات انجام گرفته است اما به‌رغم اظهار خوش‌بینی طرف‌های حاضر در گفت‌و‌گوها هنوز بر مسائل و‌ مشکلات اصلی توافقی حاصل نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم