.
.
.

گزارش سنا از جزئیات هجوم به کنگره؛ «حمله بی‌سابقه» به دموکراسی آمریکا

این گزارش مشترک دوحزبی شامل 127 صفحه‌ می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمعی از قانونگذاران آمریکایی با ارائه گزارشی جدید اعلام کردند که تعرض به ساختمان «کاپیتول»، خانه قوه مقننه ایالات متحده، در روز 6 ژانویه 2021 در جریان ناآرامی‌های انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر، یک «حمله بی‌سابقه» به دموکراسی آمریکا و خطرناک‌ترین حمله به کنگره طی 200 سال گذشته بوده است.

به گزارش «نیویورک تایمز»، این گزارش مشترک دوحزبی 127 صفحه‌ای که محصول بیش از سه ماه جلسات مصاحبه، شهادت و بررسی هزاران صفحه اسناد مختلف است، نشان می‌دهد که مقامات انتظامی کاپیتول به توصیه‌های نیروهای امنیتی توجه نکرده و تهدیدهایی که علیه این ساختمان و کارکنان آن در جریان بوده را جدی نگرفته‌اند، و بدین ترتیب نتوانسته‌اند به موقع و به طور موثر واکنش نشان دهند.

در اوایل سال جاری، گروه‌ها و افراد افراطی هوادار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، علنا تهدید به خشونت کرده بودند، و گفته بودند برنامه‌هایی برای حمله به کاپیتول، نفوذ به شبکه تونل‌های آن، و استفاده از اسلحه دارند. پلیس فدرال آمریکا «اِف بی آی» هم گزارش داده بود که برخی هواداران ترامپ به قصد «جنگ» در راه واشینگتن دی سی هستند تا قانونگذاران را تحت فشار بگذارند تا شکست انتخاباتی ترامپ را به رسمیت نشناسند.

به گفته «نیویورک تایمز»، این گزارش مشکلات عمیق واحد انتظامی ویژه ساختمان کاپیتول را روشن می‌کند. برای مثال، در روز حادثه، به افسران اجازه داده نشده بود تا در ابتدای شیفت کاری خود تجهیزات محافظتی به تن کنند، یا از قدرتمندترین سلاح‌های غیرمرگبار خود مانند نارنجک‌انداز و نارنجک توپی برای عقب راندن جمعیت استفاده کنند.

این گزارش محصول همکاری مشترک چهار سناتور از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه است؛ گری پیترز از میشیگان و اِیمی کلوباچر از مینه‌سوتا دو دموکرات؛ و راب پورتمن از اوهایو روی بلانت از میزوری دو جمهوری‌خواه هستند. پورتمن رئیس «کمیته امنیت میهنی» و بلانت رئیس «کمیته قوانین» در حزب جمهوری‌خواه هستند. به گفته سناتورها، تحقیقات درباره خشونت‌های پیرامون انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کماکان ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم