وندی شرمن: درباره رابطه با ایران، با ترکیه اختلاف‌نظر داریم

انتخابات در ایران مذاکرات هسته‌ای را پیچیده‌تر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۹ ژوئن ۲۰۲۱ تأکید که کشورش با ترکیه در زمینه رابطه با ایران اختلاف نظر دارد.
او همچنین گفت که آنکارا و واشینگتن دربارهٔ استقرار سامانه‌های موشکی روسیه در ترکیه اختلاف دارند.
شرمن دربارهٔ مذاکرات هسته ای میان قدرت‌های جهانی و ایران، درباره چگونگی بازگشت به توافق برجام گفت که این مذاکرات پیشرفت‌هایی داشته ولی تا کنون هیچ توافقی حاصل نشده و تا پایان مذاکرات درباره جزئیات، نمی‌توان درباره احتمال حصول توافق حرف زد.
معاون وزیر امور خارجه آمریکا در نشست آنلاین «صندوق مارشال آلمان» گفت: «مذاکرات هسته‌ای به دلیل در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران پیچیده‌تر شده‌است.»
او گفت که مذاکرات در وین از هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.

آمریکا: تحریم‌های غیرهسته‌ای را بر نمی‌داریم

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۸ ژوئن ۲۰۲۱ تأکید کرد که کشورش تحریم‌های غیرهسته‌ای را از روی ایران برنخواهد داشت. بلینکن گفت صدها تحریم اینگونه علیه تهران وجود دارد.
از سوی دیگر کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این آژانس را متهم به سیاسی‌کاری کرده و مدعی شد روش کار مدیرکل آژانس می‌تواند به مانعی در مسیر همکاری تهران و آژانس مبدل شود.
غریب‌آبادی دربارهٔ سخنان رافائل گروسی و نگرانی او از ادامه روند غنی‌سازی اورانیوم در ایران دلیل روش جانبه‌دارانه ضد ایران او دانست.
او در صفحه اینستاگرامش نوشت: «گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با روند همکاری ایران و آژانس تطابق ندارد. این گزارش ناصحیح است زیرا که بر مبنای منابع موثق تهیه نشده و قانع‌کننده نیست و همه جوانب همکاری دو طرف را نمایش نمی‌دهد.»
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۷ ژوئن ۲۰۲۱ با اشاره به اینکه هنوز توضیحات کافی دربارهٔ ذرات اورانیوم پیدا شده در ۳ مرکز هسته‌ای این کشور نداد، مجدداً از ایران خواست با شفافیت عمل کرده و برای اعتمادسازی اطلاعات لازم را در اختیار این آژانس قرار دهد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم