.
.
.

بایدن در اولین سفر خارجی‌اش به اروپا رفت

بایدن در ژنو با ولادیمیر پوتین دیدار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه 9 ژوئن 2021 در اولین سفر خارجی‌اش از زمان رسیدن به قدرت، به اروپا رفت.
او در این سفر 8 روزه می‌کوشد روابط واشینگتن و کشورهای آن سوی آتلانتیک را بهبود بخشد، به ویژه که این روابط در دوران دونالد ترامپ تا حدودی دچار مشکل شده بود. بازسازی روابط واشینگتن-موسکو یکی از از دیگر اهداف اولین سفر خارچی چهل و ششمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده است.
ترامپ در چهار سال فعالیتش تعرفه‌های گمرکی سنگینی علیه محصولات اروپایی وضع کرد و از بسیاری از معاهدات بین‌المللی خارج شد و حالا سفر بایدن به اروپا امتحان بزرگی برای اوست تا شاید بتواند اوضاع رابطه میان کشورش و دیگر کشورها را بهبود بخشد.
بایدن در مقاله‌ای که در «واشینگتن‌پست» منتشر شد، نوشت: «آیا ائتلاف‌ها و نهادهای دموکراتیک که بخش بزرگی از قرن گذشته را تشکیل دادند، توان مقابله با تهدیدها و دشمنی‌های قرن جدید را دارند؟ گمان می‌کنم پاسخ «آری» باشد. ما این هفته در اروپا فرصت اثبات این موضوع را خواهیم داشت.»
او در 16 ژوئن در ژنو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هم دیدار خواهد کرد. او در این دیدار امکان خواهد داشت نگرانی‌های آمریکا درباره حملات سایبری روسیه، اقدامات موسکو در اوکراین و پرونده‌های دیگر را مستقیما به اطلاع پوتین برساند.
بایدن در اولین ایستگاه سفر اروپایی‌اش به روستای ساحلی «سانت ایوز» در شهر کورن‌وال انگلیس می‌رود و با سران گروه 7 دیدار می‌کند. پیش‌بینی می‌شود موضوعات چون تجارت، آب‌وهوا، کرونا و بازسازی زیرساخت‌های کشورهای فقیر بخش مهمی از این گفتگوها باشد. آمریکایی‌ها باور دارند مشارکت در بازسازی زیرساخت‌های کشورهای فقیر می‌تواند راهبرد موثری برای مقابله با نفوذ فزاینده چین باشد.
رئیس‌جمهوری آمریکا با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم در کورن‌وال دیدار می‌کند تا جان تازه‌ای به روابط ویژه دو کشور و علی‌الخصوص پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدمد.
پس از پایان نشست‌های سه روزه گروه 7، بایدن و همسرش به دیدن ملکه بریتانیا در کاخ ویندسور می‌روند. بایدن 78 ساله در سال 1982 و زمانی که سناتور ایالت دیلاویر بود، با ملکه الیزابت دیدار کرد.
بایدن پس از ترک بریتانیا به بروکسل می‌رود تا با سران ناتو و اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کند. چین، روسیه و سهم اعضای ناتو از هزینه‌های مشترک این پیمان سه موضوع اساسی این گفتگوها خواهند بود.
ایستگاه آخر سفر اروپایی بایدن ژنو خواهد بود، جایی که او احتمالا سخت‌ترین دیدار را با پوتین خواهد داشت؛ به ویژه اینکه پوتین روابط دوستانه‌ای با دونالد ترامپ داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم