.
.
.

فرضیه ترامپ درباره نشت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین قوت می‌گیرد

بایدن دستور بررسی منشا ویروس کرونا را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارشی طبقه‌بندی‌شده که هشدار می‌داد ویروس بیماری همه‌گیر کرونا ممکن است از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین به بیرون نشت کرده باشد، اخیرا محور تلاش‌های کنگره آمریکا برای حقیقت‌یابی در باب منشاء ویروس مرگبار قرار گرفته است.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، این گزارش که محققان «آزمایشگاه ملی لارنس لیوِرمور» آن را با حمایت دولت دونالد ترامپ در ماه مه سال 2020 تهیه کردند، احتمال نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس‌شناسی را ووهان مطرح کرد، و برخی شواهد مستدل در این باره ارائه داد. اکنون که علاقه به کشف منشاء کرونا در سطح جهان افزایش یافته است، این گزارش آنچه زمانی «فرضیه‌ حاشیه‌ای» بود را اعتبار می‌بخشد.

توجه به این گزارش تا حدودی به‌دلیل فرمان جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده برای تشکیل کمیته‌ای اطلاعاتی برای بررسی ریشه‌های کووید-19 است که وی ماه گذشته صادر کرد. فرمان بایدن خود بر این مبنی صادر شد که طی ماه‌های اخیر، اطلاعات طبقه‌بندی‌شده نشان داده است که سه محقق موسسه ویروس‌شناسی ووهان که در حال انجام نوعی تحقیق نامتعارف بودند، در پاییز سال 2019، یعنی قبل از شیوع کرونا، به دلیل ابتلا به بیماری خاصی بستری شده بودند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا که در دوران تصدی‌اش علنا از فرضیه نشت ویروس از آزمایشگاهی در چین حمایت می‌کرد، روز پنجشنبه به «فاکس نیوز» گفت که در آن زمان، «انستیتوهای ملی بهداشت» از همکاری با وزارت خارجه برای تحقیق در مورد موسسه ویروس‌شناسی ووهان سر باز زدند. به گفته وی: «تیم وزارت خارجه تدارکات خوبی دیده بود. [ولی] هیچ‌کس در نهادهای امنیتی حاضر نبود در این باره حرفی بزند.»

اخیرا جمع قابل توجهی از اعضاء و افراد نزدیک به کنگره آمریکا از اینکه درگیری‌های سیاسی روزمره، تحقیقات درباره فرضیه نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه را تحت‌الشعاع قرار داده است، ابراز تأسف کردند. برخی هم معتقدند که حمایت همه‌جانبه ترامپ از این فرضیه، بر جدی بودن آن به عنوان یک موضوع تحقیق آبرومندانه سایه انداخته بود.

به گفته «سی‌ان‌ان»، استدلال منتقدان در آن زمان این بود كه ترامپ این فرضیه را دستاویزی قرار داده تا مسئولیت مرگ و میر مردم آمریکا را از دوش خود و سیاست‌های نادرست دولتش برای جلوگیری از همه‌گیری بردارد و بر گردن چین بیندازد. اصطلاحات بیگانه‌هراسانه همچون «کونگ‌فلو» که وی برای نامیدن این بیماری به کار می‌برد نیز أوضاع را وخیم‌تر کرده بود. اینک، پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد که ادعای ترامپ چندان دور از واقعیت نبوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم