دومینیک راب: بریتانیا و سعودی نگرانی‌های مشترکی درباره تهدیدات ایران دارند

راب: مسئولان بریتانیایی همتایان سعودی خود را در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین قرار می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا در گفتگوی اختصاصی با «العربیه» گفت که کشورش نگرانی‌های مشترکی با سعودی درباره تهدیدات ناشی از ایران دارد.
راب همچنین افزود که مسئولان بریتانیایی همتایان سعودی خود را در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین قرار می‌دهند.
وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد که ایران نباید به توان هسته‌ای نظامی دست پیدا کند و کشورش برای محدود کردن اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه اقدام کرده و تهران را تحت پیگیرد قرار خواهد داد.
او درباره دریانوردی در تنگه هرمز هم گفت که آزادی دریانوردی و موضوع تسلیحات هسته‌ای به نظام بین‌المللی ارتباط دارند و یک مساله شخصی مرتبط با یک گروه خاص نیستند.

دومینیک راب ضمن تاکید بر « پاسخگو کردن ایران نسبت به اقدامات شرورانه‌اش» گفت در یمن نیز باید اقدامات خصمانه حوثی‌ها و ایران را محدود شود.

Advertisement

او همچنین گفت لندن با ریاض در زمینه مقابله با حملات سایبری همکاری می‌کند. راب به همکاری دو کشور در زمینه مقابله با بحران کرونا هم اشاره کرد و گفت که سعودی و بریتانیا دز مینه‌های لجستیکی و اطلاع‌رسانی برای مقاله با ویروس کرونا همکاری کرده و لندن واکسن در اختیار ریاض قرار می‌دهد.
موضوع محیط زیست و تغییرات آب و هوایی هم از دیگر موضوعاتی بود که راب در گفتگو با «العربیه» به آن اشاره کرد و گفت سعودی و بریتانیا برای تولید مقدار بیشتری از انرژی‌های تجدیدپذیر برای رسیدن به «آینده سبز» تلاش و همکاری می‌کنند. وزیر امور خارجه بریتانیا در همین راستا از دو ابتکار سعودی سبز و خاورمیانه سبز که از سوی ولیعهد سعودی راه‌اندازی شدند، استقبال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم