.
.
.

افزایش تلاش‌های اینترنتی ایران برای ایجاد اختلاف در ایالات متحده

تایم:‌ این اقدامات با مجوز علی خامنه‌ای انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو مقام اطلاعاتی آمریكا در گفت‌وگو با مجله «تایم»، از افزایش تلاش‌های جمهوری اسلامی برای انتشار اطلاعات غلط در رسانه‌های مجازی ایالات متحده خبر دادند.

این دو مقام آمریکایی به «تایم» گفتند طی یک سال اخیر، حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی که از سوی مزرعه‌های ترولی (اوباش مجازی) که توسط ایران هدایت می‌شوند، پس از چندین رویداد مهم در آمریکا، کارزار نشر اطلاعات غلط را افزایش داده‌اند.

از جمله این رویدادها می‌توان به تلاش جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای موسوم به برجام، اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، اعلام حکم محکومیت درک شاوین مامور پلیسی که در مرگ جورج فلوید شهروند سیاه‌پوست آمریکایی دست داشت و جنگ 11 روزه اخیر اسرائیل و حماس در غزه اشاره کرد.

یکی از این مقامات اطلاعاتی گفت که پلتفرم‌های مرتبط با ایران برای تاثیرگذاری بر رویدادهای آمریکا از روش مشابه با روسیه مانند تفرقه‌افکنی، کاهش اعتمادبه‌نفس دولت آمریکا در داخل و حوزه بین‌الملل و پیشبرد اهداف ژئوپولیتیکی خود استفاده می‌کنند.

به نوشته این گزارش، رد پای فعالیت‌های ایران در نشر اطلاعات غلط به راحتی شناسایی می‌شود، چراکه مزرعه‌های ترول ایران «بسیار شلخته» فعالیت‌ می‌کنند و رد خود را پنهان نمی‌کنند.

طبق این گزارش، پیام‌هایی که از طریق ترول‌های ایرانی ارسال می‌شود پیش از آغاز به نشر اکاذیب، سال‌ها برای جلب مخاطب زمان صرف نکرده‌اند. این حساب‌های جدید و با سوابق کوتاه به راحتی می‌توانند به‌عنوان بخشی از شبکه حساب‌های جعلی شناسایی شوند.

بر اساس گزارش موسسه مطالعاتی «Network Contagion»، در ماه گذشته، پس از جنگ 11 روزه اسرائیل و حماس، حساب‌های توییتر مرتبط با ایران پست‌های متعددی علیه یهودیان منتشر کرده‌اند. این پست‌ها به زبان انگلیسی منتشر شد و در متن آنها جمله‌هایی مانند «حق با هیتلر بود» یا «همه یهودیان را بکشید» دیده می‌شود. برخی از این پست‌ها 175 بار در دقیقه منتشر شده‌اند. به گفته موسسه تحقیقات شبکه «ADL»، این توییت‌ها با ارتش ترول‌های جمهوری اسلامی ایران در ارتباط است.

تایم می‌نویسد کاربران وابسته ایران در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا، در فضای مجازی با هدف کاهش آرای دونالد ترامپ کارزارهایی راه انداخته بودند و به رای‌دهندگان حامی حزب دموکرات ایمیل‌های تهدیدآمیز می‌فرستادند. آنها همچنین پس از انتخابات نیز به انتشار شایعه درباره تقلب در انتخابات پرداختند.

بر اساس این گزارش میزان مداخله ایران در انتخابات سال گذشته در آمریکا بسیار بیشتر از روسیه بود.

در دوران «جنگ سرد»، اتحاد جماهیر شوروی آنچه را سرویس‌های جاسوسی روسیه «اقدامات فعال» می‌خواندند را برای تعمیق اختلافات موجود در جامعه آمریکا، پخش کردن اطلاعات نادرست، کاستن اعتماد مردم نسبت به دولت ایالات متحده، و تضعیف روابط واشینگتن با متحدان اصلی‌اش در اروپا به کار می‌گرفت.

تلاش‌های اینترنتی رژیم ایران برای دوبه‌هم‌زنی تنها محدود به ایالات متحده نیست. آنها همچنین روی جمعیت شیعه عرب در عراق، جمعیت فرانسوی‌زبان آفریقای شمالی، و آمریکای لاتین از طریق شبکه دولتی «هیسپان تی‌وی» کار می‌کنند.

تایم به نقل از تجزیه و تحلیل و اطلاعات از طبقه‌بندی خارج شده، تاکید می‌کند که این اقدامات با مجوز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انجام می‌شود.

گفتنی‌ است روز گذشته، موسسه «هنری جکسون» Henry Jackson Society در گزارشی که قرار است تا پایان روز دوشنبه 17 خرداد به طور مفصل و کامل منتشر شود، از تلاش ایران برای اجرای یک کمپین اطلاعاتی اینترنتی به منظور نشر و ترویج روایت‌های جعلی ضد سعودی در بریتانیا خبر داد.

در این گزارش آمده است که تهران با انتشار اطلاعات غلط در فضای مجازی، سعی کرده است علاوه بر نشر روایت‌های دروغ و نادرست علیه سعودی، بر موضوع استقلال اسکاتلند و تقویت رویکرد جدایی طلبی در این کشور تاثیر بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم