.
.
.

جزییات برنامه اولین سفر بین‌المللی بایدن

بایدن 10 ژوئن با بوریس جانسون دیدار خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، با ترسیم چشم‌انداز قرن بیست و یکم به مثابه «عرصه مبارزه میان دموکراسی و دیکتاتوری»، و با تعهد به جبران اشتباهات رئیس‌جمهور پیشین کشورش در قبال متحدان آمریکا، این هفته عازم اولین سفر بین‌المللی خود در مقام رئیس جمهوری ایالات متحده خواهد شد.

به گزارش «گاردین»، بایدن در روز پنج‌شنبه 10 ژوئن با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا دیدار خواهد کرد. طی این ملاقات، آنها درباره بیماری همه‌گیر کرونا، ایجاد طرحی جهانی برای وضع مالیات بر کمپانی‌های چندملیتی، چالش چین، توافق هسته‌ای ایران، و کنفرانس اقلیمی سازمان ملل در گلاسگو در ماه نوامبر گفتگو خواهند کرد.

او سپس بین 11 تا 13 ژوئن، در اجلاس سران هفت قدرت صنعتی بزرگ «G7» در کورنوال انگلیس حاضر خواهد شد تا درباره کووید، توسعه اقتصادی، شرایط اقلیمی، و ارزش‌های مشترک و همبستگی میان دموکراسی‌های بزرگ، مواضع آمریکا را بیان کند.

روز 13 ژوئن، بایدن و همسرش جیل با ملکه الیزابت در کاخ «ویندزور» لندن ملاقات می‌کنند، که اولین دیدار حضوری ملکه با یک رهبر خارجی طی بیش از یک سال اخیر است.

او سپس به بروکسل پایتخت بلژیک سفر می‌کند تا در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در 14 ژوئن شرکت کند. وی در این سفر با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز دیدار خواهد کرد.

بایدن سرانجام برای یک ملاقات احتمالا سرد با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در 16 ژوئن راهی ژنو در کشور سوئیس خواهد شد. بایدن در ماه فوریه به رهبر روسیه هشدار داده بود كه «گذشت آن روزهایی که آمریكا در برابر اقدامات تهاجمی روسیه همچون دخالت در انتخابات ما، حملات سایبری، و مسموم كردن شهروندان خودش سکوت می‌کرد.» بایدن در ماه مارس پوتین را «قاتل» نامید.

به گفته «گاردین»، جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، درباره اولین سفر خارجی جو بایدن می‌گوید: «دونالد ترامپ یک ناهنجاری کامل در تاریخ آمریکا بود، و جو بایدن بازگشت به معیارِ ریاست‌جمهوری در آمریکا با گرایش دموکراتِ چپِ میانه است. ترامپ هیچ ایدئولوژی خاصی نداشت. او هیچ تفکر منسجمی را دنبال نمی‌کرد. او انحراف از معیار ریاست‌جمهوری بود. از این نظر، برخورد با بایدن باید برای متحدان آمریکا راحت‌تر باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم