.
.
.

صد رهبر سابق جهان: گروه هفت هزینه واکسیناسیون کووید کشورهای فقیر را بپردازد

میزان پشتیبانی عمومی از این طرح در آمریکا و بریتانیا 79 درصد و در فرانسه 63 درصد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکصد رئیس جمهور، نخست‌وزیر و وزیر خارجه سابق جهان از دولت‌های ثروتمند عضو گروه هفت خواستند با پرداخت هزینه واکسیناسیون جهانی علیه کووید-19، به جلوگیری از بروز جهش‌های بیشتر در ویروس کرونا و تبدیل دوباره آن به یک تهدید بین المللی کمک کنند.

این درخواست در آستانه برگزاری اجلاس رهبران گروه 7 کشور صنعتی که قرار است روز جمعه 21 خرداد در بریتانیا برگزار شود، مطرح شده است. در جریان این اجلاس جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز با رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن دیدار می‌کند.

رهبران سابق جهان در نامه خود نوشتند به‌رغم شکست همکاری جهانی در سال گذشته، سال 2021 می‌تواند سرآغاز دوران جدیدی باشد.

آنها در نامه خود نوشتند: «حمایت گروه جی 7 و جی 20 از اعطای واکسن‌های موجود به کشورهای با درآمد متوسط و کم، خیریه نیست بلکه مطابق با منافع استراتژيک همه کشورهای عضو است.»

تونی بلر و گوردون براون، از نخست وزیرهای سابق بریتانیا، بان کی مون، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد و پانزده رهبر سابق کشورهای آفریقایی از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

صد رهبر سابق جهان از رهبران جی 7 خواستند تا به مدت دو سال جهت مقابله با ویروس کرونا در سراسر جهان حدود 30 میلیارد دلار پرداخت کنند.

گوردون براون در بیانیه‌ای گفت: «هزینه این کار 30 پنس (43 سنت آمریکا) در هفته به ازای هر فرد در بریتانیاست و در برابر آن جهان به شکل مناسبی بیمه‌ می‌شود.»

بر اساس نظرسنجی‌ها میزان پشتیبانی عمومی از این طرح در آمریکا و بریتانیا 79 درصد و در فرانسه 63 درصد است.

طبق آخرین آمارها، بیش از یکصد و هفتاد میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد حدود سه میلیون و هفتصد و پنجاه هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.