هشدار نهادهای امنیتی اسرائیل درباره احتمال آشوب و قتل‌های سیاسی در این کشور

ائتلاف با یک حزب عربی اسلامی، خشم گروه‌های افراطی را برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با نزدیک شدن زمان کنار رفتن بنیامین نتانیاهو، از پست‌نخست‌وزیری، سازمان امنیت داخلی اسرائیل «شاباک» روز شنبه 5 ژوئن 2021 با انتشار بیانیه‌ای درباره احتمال بروز آشوب داخلی و قتل‌های سیاسی در این کشور هشدار داد. نتانیاهو طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری در تاریخ اسرائیل را دارد.
«ناداو آرگامان»، رئیس شاباک در این بیانیه گفت: « اخیرا شاهد تشدید و افراطی‌تر شدن بحث‌های نفرت‌آمیز و خشونت‌بار به ویژه در شبکه‌های اجتماعی هستیم.»
آرگامان در ادامه توضیح داد: « بعضی افراد و گروه‌ها ممکن است این اظهارت و فراخوان‌ها را به مجوزی برای اعمال خشونت یا حتی خونریزی تعبیر کنند.»
پس از آنکه «یائیر لابید» رهبر اپوزیسیون میانه‌روی اسرائیل توانست در انتخابات 23 مارس، با دیگر احزاب به توافق برسد، دوران نخست‌وزیری 12 ساله بنیامین نتانیاهو به پایان رسید.
دولت جدید اسرائیل که ترکیبی از احزاب، راست، چپ، لیبرال، ملی و دینی است، برای اولین بار در تاریخ این کشور ، یک حزب اسلامی عربی را در نیز در خود خواهد داشت.
نتانیاهو در روزهای گذشته بارها درباره دولت جدید هشدار داده و آن را یک «دولت خطرناک چپ» توصیف کرد.
بسیاری از گروه‌های افراطی در اسرائیل به شدت از نفتالی بینت خشمگین شده‌اند. او ریاست که یک حزب ملی افراطی کوچک را بر عهده دارد، قرار است جای نتانیاهو را بگیرد. بینت در حالی با لابید ائتلاف کرد که قبل از انتخابات به هوادارانش قول داده بود با هیچ حزب میانه‌رو یا عربی ائتلاف نکند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم