سناتور گراهام: بازگشت بایدن به برجام رقابت تسلیحات هسته‌ای ایجاد خواهد کرد

هشدار گراهام از آغاز غنی‌سازی کشورهای عربی و اسرائیل در صورت بازگشت آمریکا به برجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لیندزی گراهام ، سناتور ارشد جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، با ابراز نگرانی از شیوه مذاکرات دولت جدید آمریکا با جمهوری اسلامی ایران درباره بازگشت به توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» گفت که «بازگشت بایدن به برجام رقابت تسلیحات هسته‌ای ایجاد خواهد کرد.»
گراهام شامگاه پنجشنبه در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» پس از بازگشت از سفر اخیرش به اسرائیل، گفت که «نگرانی گسترده‌ای در این کشور در مورد مذاکره مجدد دولت بایدن در مورد برجام وجود دارد.»
او افزود: "راست، میانه و چپ در اسرائیل، همه بسیار نگران توافق هسته‌ای ایران هستند. آنها از برجام متنفرند."
گراهام با بیان اینکه اگر بایدن به همین شیوه به برجام بازگردد «رقابت تسلیحات هسته ای ایجاد می‌کند»، گفت: « اولا، اگر ما به توافق برجام با ایران برگردیم، عرب ها هم توانایی غنی‌سازی خود را دارند و پس از آن ما یک مسابقه تسلیحات هسته ای خواهیم داشت. ثانیا، اسرائیل هم برنامه غنی‌سازی ایران را تحمل نخواهد کرد و ما به سوی جنگ میان اسرائیل و ایران می رویم.»

وزیر دفاع اسرائیل بنی گانتز با همتای آمریکایی خود لوید آستن
وزیر دفاع اسرائیل بنی گانتز با همتای آمریکایی خود لوید آستن


گفتنی است ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در مورد تلاش دولت بایدن برای احیای برجام گفته بود: «در نهایت، هدف ما در اینجا این است که اطمینان حاصل کنیم ایران بار دیگر تحت شدیدترین رژیم راستی‌آزمایی و نظارت قرار بگیرد. این همان چیزی است که برجام 2015 اعمال کرد. این همان مزیتی است که برای ما به وجود آورد.»

گفتگوهای غیرمستقیم با ایران

پرایس گفت: " البته ما به طور غیرمستقیم با ایرانی‌ها از طریق متحدان و شرکای خود، در مورد روشهای ممکن برای بازگشت مجدد به مفاد برجام 2015 گفتگو کرده ایم."
رابرت مالی، نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران، پس از دور پنجم مذاکرات در وین، به تازگی به واشنگتن بازگشته است.
پرایس گفت: "ما انتظار داریم ششم برگزار شود. من فکر می کنم تقریباً هر انتظاری وجود دارد که دورهای بعدی فراتر از آن چیزی که هست، باشد. واقعیت این است که ما در مذاکرات پیشرفت کرده‌ایم."
او افزود: "با وجود این پیشرفت، چالش ها همچنان باقی مانده اند و هنوز سوالاتی وجود دارد که همه طرف ها برای از سرگیری برجام مصصم هستند. اما ما هنوز به این نقطه نرسیدیم و راه‌های پیش رو باقی مانده است."
با این حال، بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل با همتای آمریکایی خود لوید آستن در مورد چالش‌های مشترک پیش روی واشنگتن و تل آویو، به ویژه پرونده ایران، روز پنجشنبه، در واشینگتن دیدار و گفت وگو کرد.
گانتز بر لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرد. وزیر دفاع آمریکا هم در این دیدار گفت که اسرائیل حق دارد از خود در مقابل تهدیدات منطقه‌ای دفاع کند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید