شورای حکام آژانس از صدور قطعنامه علیه ایران صرف‌نظر کرد

دلیل این تصمیم جلوگیری از اختلال در روند مذاکرات وین عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به‌منظور جلوگیری از اختلال در روند مذاکرات وین برای بازگرداندن ایران به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به برجام که هفته آینده از سر گرفته می‌شود، قدرت‌های غربی موقتا از صدور قطعنامه علیه ایران خودداری کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دیپلمات‌ها روز جمعه 4 ژوئن 2021 گفتند که بریتانیا، فرانسه، آلمان، و آمریکا، با وجودی که تهران نتوانسته توضیحات قانع‌کننده‌ای درباره منشاء اورانیوم کشف شده در سه تاسیسات اعلام نشده ارائه کند، در نشست هفته آینده شورای حکام علیه ایران قطعنامه‌ای صادر نخواهند کرد.

طی آخرین جلسه سه‌ماهه شورای حکام، بریتانیا، فرانسه و آلمان با حمایت ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران برای تصویب در شورای حکام آژانس با 35 عضو، آماده کردند، اما از آنجایی که رافائل گروسی، رئیس آژانس اعلام کرده بود که درباره ذرات اورانیوم غنی‌شده از ایران توضیح خواهد خواست، از ارائه پیش‌نویس قطعنامه خودداری کرده بودند.

با این وجود، پس از آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 31 مه 2021 گزارش داد که تهران حاضر نشده هیچ توضیحی بابت منشاء ذرات اورانیوم ارائه کند، این گمان پیش آمد که تلاش قدرت‌های غربی برای صدور قطعنامه علیه ایران احیاء خواهد شد.

یک دیپلمات در این باره به «رویترز» گفت: «گزارش 31 مه را نمی‌توان صرفاً به خاطر ادامه گفتگوهای برجامی نادیده گرفت، اما در حال حاضر بعید است که قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود.» پنج دیپلمات دیگر هم گفتند که قطعنامه‌ای صادر نخواهد شد، اما اعضای شورای حکام به طور جداگانه بیانیه‌‌هایی صادر خواهند کرد.

از طرف دیگر، یکی از دیپلمات‌های کشوری که از پیش‌نویس قطعنامه در آخرین جلسه شورای حکام حمایت کرده بود، به «رویترز» گفت: «باید برخورد قاطع کرد. مقامات ایران تعهداتی دارند، و باید به آنها عمل کنند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز با ابراز «نگرانی شدید» از گزارش روز دوشنبه آژانس گفت: «هیچ پیشرفتی در گفتگوهای میان ایران و آژانس درباره ذرات اورانیوم غنی‌شده حاصل نشده است. ما به طوری جدی از ایران می‌خواهیم که به دغدغه‌های آژانس پاسخگو باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم