اوکراین: ایران عاملان سقوط هواپیما را محاکمه کند سپس غرامت پرداخت کند

اوکراین پیشنهاد ایران برای پرداخت 150 هزار دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای ساقط شده را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت اوکراین ضمن رد پیشنهاد ایران برای پرداخت 150 هزار دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای ساقط شده توسط سپاه پاسداران، خواستار محاکمه عاملان این جنایت شد.

وزارت امور خارجه اوکراین در بیانیه‌ای گفت که ایران ابتدا باید حقیقت چگونگی سقوط هواپیما را روشن کند و عاملان این حادثه را تحت پیگرد قانونی قرار دهد، سپس غرامت پرداخت کند.

پیشتر، بریتانیا، کانادا، سوئد و اوکراین در بیانیه مشترکی روز پنجشنبه گذشته تاکید کرده‌اند دو موشکی که ایران به سوی هواپیمای مسافربری اوکراین شلیک کرده، حذف بخش‌هایی از اطلاعات در گزارش مربوط به ساقط کردن هواپیما و «پنهان‌کاری‌‌های» ایران در تهیه گزارش مربوطه، «به مثابه نقض قوانین بین‌المللی» است.

هواپیمای اوکراینی
هواپیمای اوکراینی

در این بیانیه آمده است مسافران این هواپیما که شهروند و یا مقیم این کشورها بوده‌اند «به شدت و جبران‌ناپذیر» از این تراژدی آسیب دیده‌اند و ایران باید تضمین کند که چنین اتفاقی بار دیگر رخ نخواهد داد.

این کشورها ضمن فراخواندن جمهوری اسلامی برای آغاز گفت‌وگوهای رسمی با هدف پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان پرواز 752، در بیانیه خود تاکید کردند که ایران باید مسئولیت حقوقی‌اش در این‌باره را بپذیرد.

آن‌ها همچنین خواستار بازگرداندن اشیای مسروقه قربانیان و نیز ارائه روایت کامل اتفاقاتی شده‌اند که منجر به سرنگونی این هواپیمای مسافربری شد.

پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه «خمینی» تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.

در ماه مارس، سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی هدف قرار داده شدن هواپیما را ناشی از رادار خراب و خطای یک اپراتور پدافند هوایی دانست. در آن زمان، اوکراین و کانادا از این ادعا انتقاد کرده و آن را ناکافی دانستند.

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا، روز پنج‌شنبه 30 اردیبهشت، طی حکمی اعلام است که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران یک اقدام «عمدی» و «تروریستی» بوده است.
در این حکم، دادگاه نتیجه گرفت که سپاه «می‌دانست که پرواز 752 یک هواپیمای غیرنظامی است و با هدف نابودی آن را هدفمند سرنگون کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم