امکان مداخله نظامی چین در افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو

مقامات آمریکا می‌گویند چین برای توجیه سیاست‌های سخت‌گیرانه خود علیه اویغورها در باب میزان تهدید «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» اغراق می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجله «نیوزویک» در گزارشی هشدار داده، با نظر به خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، دولت چین ممکن است به بهانه حضور اویغورهای جدایی‌طلب در این کشور، در افغانستان مداخله نظامی کند.

در این گزارش آمده است که وزیر امور خارجه چین وانگ یی، روز پنجشنبه 3 ژوئن 2021 در جریان گفتگوهای سه‌جانبه میان مقامات چین، پاکستان و افغانستان گفت: «عقب‌نشینی یک‌جانبه نیروهای آمریکایی و ناتو در مرحله حساس فرآیند صلح در افغانستان، اوضاع داخلی این کشور و فضای امنیتی منطقه را دستخوش تشویش کرده است. چین، افغانستان، و پاکستان به عنوان همسایگان، دوستان، و شرکایی که نه تنها کوه‌ها و رودخانه‌های مشترک، بلکه مشکلات و معضلات مشترک دارند، در آرزوی صلح و ثبات منطقه هستند.»

حکومت چین، «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» که یک گروه اویغور در استان غربی سین‌کیانگ است و خواستار بیرون راندن چین از آسیای میانه است را تهدیدی امنیتی برای خود به شمار می‌آورد.

مقامات چینی اخیرا ادعا کرده‌اند که نگران دامن زدن این جنبش به ناآرامی‌ها در استان سین‌کیانگ، که همسایه افغانستان است و در آن تاسیسات مهم نفت و گاز چین قرار دارد، هستند.

تجمعی در اعتراض به رفتار چین علیه مردم اویغور، روبروی سفارت کانادا در واشنگتن  19 فوریه 2021 (عکس رویترز)
تجمعی در اعتراض به رفتار چین علیه مردم اویغور، روبروی سفارت کانادا در واشنگتن 19 فوریه 2021 (عکس رویترز)

طی تمام سالیان ناآرامی‌های افغانستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، که بخشی از آن در آن سوی مرزهای چین در افغانستان پناه گرفته است، نقشی اساسی در ایجاد شورش‌ اویغورها علیه حکومت چین بازی کرده است. مقامات چین این شورش‌ها را به شدت سرکوب کرده و سپس اویغورها را در اردوگاه‌های نظارتی و ارشادی محبوس کردند.

در مقابل، مقامات آمریکایی می‌گویند که حکومت چین برای توجیه سیاست‌های سخت‌گیرانه خود که علیه اویغورها در سین‌کیانگ و فراتر از مرزهای چین، در باب میزان تهدید جنبش اسلامی ترکستان شرقی اغراق می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفته است: «طبق ارزیابی ما، “جنبش اسلامی ترکستان شرقی” در حقیقت برچسبی بزرگ است که دولت چین به بسیاری از منتقدان و مخالفانش، از جمله اویغورها، کنشگران مسالمت‌آمیز، و مدافعان حقوق بشر می‌چسباند تا آنها را متهم به تروریسم کند. دولت چین اغلب بر اساس اعتقادات سیاسی و مذهبی افراد و گروه‌ها، به آنها اتهام تروریسم می‌زند، حتی اگر آنها به دنبال خشونت نباشند.»

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره برخورد سخت‌گیرانه رژیم کمونیستی چین با اقلیت‌های مسلمان در این کشور آمده است: «دولت چین به بهانه مقابله با تروریسم بیش از یک میلیون اویغور، قزاق و اعضاء سایر گروه‌های اقلیت مسلمان را در اردوگاه‌های اجباری در منطقه خودمختار اویغور سین‌کیانگ تحت بازداشت قرار داده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم