.
.
.

«اعترافات تلویزیونی» روزنامه‌نگار مخالف دولت بلاروس پخش شد

مخالفان دولت می‌گویند پروتاسویچ توسط دولت بلاروس به «گروگان» گرفته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رامان پروتاسویچ، روزنامه‌نگار مخالف دولت بلاروس که به تازگی در پی عملیاتی هوایی در مینسک «ربوده» و زندانی شد مقابل دوربین‌های تلویزیون دولتی این کشور «اعتراف کرد» و گریست.

پروتاسویچ در این «اعترافات» از الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس، «تقدیر» کرد.

هرچند این روزنامه‌نگار در این برنامه تلویزیونی گفته که به میل خود اعتراف کرده است، خانواده و نزدیکان پروتاسویچ گفته‌اند او تحت فشار بوده و این اعترافات «برای فریب افکار عمومی» است.

پروتاسویچ یکی از بنیانگذاران کانال «نکستا» در پیام‌رسان تلگرام است که سال گذشته تظاهرات گسترده علیه لوکاشنکو را سازماندهی کرد، و پس از آن دولت بلاروس این شبکه را ممنوع کرد و گردانندگان آن را تحت پیگرد قرار داد.

این روزنامه‌نگار که مخالفان دولت بلاروس او را «گروگان» در دست دولت می‌خوانند در ویدیویی که شب گذشته از یک شبکه تلویزیون دولتی بلاروس پخش شد ضمن پس گرفتن انتقاد‌های پیشین خود از‌ رئیس جمهوری بلاروس به صراحت «اعتراف» کرد که قصد داشته با سازمان‌دهی شورش‌ها و اعتراض‌های ضد دولتی، لوکاشنکو را سرنگون کند.

پدر پروتاسویچ پس از پخش این برنامه تلویزیونی به خبرگزاری «فرانسه» گفته است: «من پسرم را خیلی خوب می‌شناسم و باور دارم که او هرگز حاضر به گفتن چنین حرف‌هایی نمی‌شد.»

واکنش‌ها به بازداشت پروتاسویچ

اقدام اخیر دولت بلاروس، پس از آنکه هواپیمای مسافربری بین‌المللی که حامل این روزنامه‌نگار مخالف دولت بود را با استفاده از تهدید جنگنده روسی، مجبور به فرود در پایتخت بلاروس کرد، واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت. مقامات غربی این عمل را تحت عنوان «هواپیماربایی دولتی» محکوم کردند و اتحادیه اروپا خواستار آزادی روزنامه‌نگار مخالف دولت شد.

پروتاسویچ که به دلیل هماهنگ کردن تظاهرات ضد رئیس‌جمهوری بلاروس، به طور غیابی به 15 سال زندان محکوم شده است، با هواپیمای مسافربری شرکت «رایان‌ایر» از آتن پایتخت یونان به سوی ویلنیوس پایتخت لیتوانی، در حریم هوایی بلاروس در حال پرواز بود که «میگ» بلاروسی هواپیمای او را اسکورت کرد تا در فرودگاه مینسک پایتخت این کشور فرود آید. نیروهای امنیتی بلاروس پروتاسویچ را پس از فرود بازداشت کردند. سخنگوی مطبوعاتی لوكاشنكو، اعلام کرد كه رئیس‌جمهوری پس از اطلاع از وجود بمب در هواپیما، دستور داد كه یک جنگنده «میگ-29» آن را همراهی كند. اما رایان‌ایر در بیانیه‌ای پاسخ داد كه سازمان کنترل ترافیک هوایی بلاروس به هواپیما دستور داده تا در پایتخت این کشور فرود بیاید. سایت‌های ردیاب پرواز نشان دادند که هواپیما هنگام انحراف حدود 10 کیلومتر از مرز لیتوانی فاصله داشته است.

اتحادیه اروپا، بلافاصله اعلام کرد که حریم هوایی خود را به روی پروازهای بلاروس می‌بندد و تحریم‌های بیشتری را علیه سیاستمداران این کشور وضع خواهند کرد. بروکسل نیز از شرکت‌های هواپیمایی در اروپا خواست که از حریم هوایی بلاروس استفاده نکنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم