.
.
.

وزیر دفاع اسرائیل از واشینگتن: به ایران اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای نمی‌دهیم

آستن: متعهد به حمایت از اسرائیل در برابر تهدیدات ایران و گروه‌های تروریستی‌اش هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل با همتای آمریکایی خود لوید آستن در مورد چالش‌های مشترک پیش روی واشنگتن و تل آویو، به ویژه پرونده ایران، روز پنجشنبه، در واشینگتن دیدار و گفت وگو کرد.

گانتز بر لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرد. وزیر دفاع آمریکا هم در این دیدار گفت که اسرائیل حق دارد از خود در مقابل تهدیدات منطقه‌ای دفاع کند.

لوید آستن گفت: «می‌خواهم دوباره بر این موضوع تاکید کنم که ایالات متحده آمریکا کاملا به حمایت از امنیت اسرائیل پای‌بند است. ما متعهدیم که برتری تسلیحاتی اسرائیل را حفط کرده و توان این کشور برای مقابله با تهدیدات منطقه‌ای را تضمین کنیم، از جمله تهدیداتی که از سوی ایران و بازوها و گروه‌های تروریستی‌اش.»

گانتز و بلینکن
گانتز و بلینکن


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم با وزیر دفاع اسرائیل دیدار کرده و موضوع بازسازی نوار غزه را با او مطرح کرد. گانتز هم ضمن اشاره به اهمیت ادامه ثبات در منطقه، از حمایت‌های دولت جو بایدن از تل‌آویو برای مقابله با چالش‌ها تشکر کرد.
گانتز در سفر به واشینگتن با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم دیدار کرد. دو طرف در این دیدار تاکید کردند که توقف اقدامات خصمانه ایران، اساس ثبات در منطقه است. کاخ سفید پس از این دیدار تاکید کرد که روابط راهبردی با اسرائیل برای آمریکا اهمیت بسیاری دارد.
سفر گانتز به واشینگتن در حالی صورت می‌گیرد که اختلاف وزیر دفاع اسرائیل و نخست وزیر موقت این کشور درباره موضع آمریکا نسبت به توافق هسته‌ای ایران بالا گرفته است. بنیامین نتانیاهو گفته بود که «اسرائیل آماده است حتی اگر به قیمت اختلاف با آمریکا هم که شده مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شود.»

یائیر لاپید، رهبر گروه مخالف دولت در اسرائیل، شامگاه چهارشنبه به اطلاع رئیس جمهوری این کشور رساند که موفق شده است تعداد نمایندگان لازم برای تشکیل دولت ائتلافی را به دست آورد. اقدامی که به نظر می‌رسد پایان دوران نخست وزیری بنیامین نتانیاهو را پس از 12 سال به همراه داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم